ASELSAN, uluslararası bir müşterisinin son kullanımına yönelik BAYKAR ile Akıncı platformlarında kullanılmak üzere, toplam bedeli 35.580.000 ABD Doları tutarında TOLUN güdümlü mühimmat ihracat sözleşmesi imzaladı.

TOLUN, hava platformundan Çoklu Taşıma Salanı (ÇTS) aracılığı ile atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen tümleşik KKS/ANS (ing. GPS/INS) güdümlü bir mühimmattır.

TOLUN, SADAK-4T ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabilmesi sayesinde tek sortide 8 farklı hedefe aynı anda saldırıya imkân verebilmektedir. Açılır kanatları ile 55 NM menzildeki hedeflere karşı etkin olup delici burun yapısı ile güçlendirilmiş betonu delerek betonla korunan hedefleri imha edebilmektedir. Hassas vuruş yeteneği ve düşük yanal hasar özelliği ile sivil yerleşim alanlarındaki stratejik düşman hedeflerine karşı etkin kullanılabilmektedir.

Bu kapsamda ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN Minyatür Bomba ile 2 Aralık 2022 Cuma günü gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı.Tekirdağ, Çorlu Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden gövde altında taşıdığı 4 adet Minyatür Bomba ile havalanan Bayraktar AKINCI; Konya, Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’ne atış testi icra etti. 

Bayraktar AKINCI TİHA’dan başarıyla ateşlenen TOLUN Minyatür Bomba, GPS/INS güdümü sayesinde 26.000 feet irtifadan, 30 kilometredeki hedefini tam isabetle vurarak ilk defa bir insansız hava aracı platformunda test edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here