Katar Silahlı Kuvvetleri için iki adet Eğitim Gemisi (CTS)  projesi kapsamında Anadolu Tersanesi (ADIK) tarafından üretilen ilk gemi AL DOHA (QTS 91) Katar Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Anadolu Tersanesi Üretim Direktörü Ahmet Çetinkaya, ” Anadolu Tersanesi, programın neredeyse yarısının pandemi koşullarında yürüttüğü Katar Deniz Kuvvetleri eğitim gemisi projesini, hiç gecikme olmadan 30 ayda teslim etmekten gurur duyuyor ” ifadelerini kullandı.

Mürettebatın Katar Bayrağını İstanbul Anadolu Tersanesi tesislerinde AL DOHA’ya çektiğini söyleyen Çetinkaya, ” Gemi Doha’ya gitmeden önce Taktik Eğitimlerine devam edecek.” dedi.

Katar, Mart 2018’de Doha’daki DIMDEX deniz savunma fuarında Anadolu Tersanesi’nden iki eğitim gemisi sipariş etti. Gemilerin, öğrenci ve eğitmenler için teorik ve pratik eğitimlerde kullanılması planlandı.

Projenin üretim takvimine 25 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Gemilerden ilki olan “AL DOHA” nın 2021, İkinci Gemi “AL SHAMAL” ın ise 2022 yılı içinde Katar Deniz Kuvvetlerinde göreve başlaması hedefleniyor.

Eğitim Gemisi, yaklaşık 90 metre uzunluğunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip. CTS, temel deniz harbiyeli eğitiminin yanı sıra kıç tarafında orta boy helikopter için bir helikopter pisti bulunuyor. Kursiyerlere muharebe yönetimi ve silah eğitimi de verebilecek kapasitede olan gemiler, ikincil bir görev olarak açık deniz devriye görevlerinde (OPV) de kullanılabilecek. Gemi 76 öğrenci ve 8 eğitmene konaklama imkanı sağlarken, 66 mürettebat gemide görev yapacak.

Kaynak: Anadolu Tersanesi, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here