Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan’daki Hamid Karzai Havaalanı’nda görev yapan TSK unsurlarının tahliyesine başlandığını açıkladı. 345 kişilik ilk askeri kafileyi taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı.

Kafiliye taşıyan Türk Hava Yolları’na ait uçak, Pakistan’ın başkenti İslamabad’tan Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçtu.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk askerlerinin Afganistan’dan tahliyesine başlandığını duyurdu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “İntikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afganistan’da görev yapan en az 648 askeri olduğu biliniyor. Bu askerler Kabil Havalimanı’nın işletilmesi ve güvenliğinden sorumluydu.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Afganistan’daki Hamid Karzai Havaalanı’nda görev yapan TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. TSK kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir. ” ifadeleri yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan’da görev yaptığını vurgulayan açıklama şöyle devam etti: ‘‘ Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir. sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır.Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır.Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.

Türk askeri 16 Ocak 2002’den beri Afganistan’da görev yapıyordu.

5 Aralık 2001 tarihli Bonn Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin 20 Aralık 2001 tarih ve 1386 sayılı kararıyla kurulan Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) bünyesinde yer alan Türkiye, bu gücün en önemli aktörlerinden biriydi.

2009-2014 arasında ISAF misyonunun altı bölge komutanlığından biri olan Kabil Bölge Komutanlığı’nın lider ülke sorumluluğunu üstlenen Türkiye, Afgan Milli Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri’nin Afganistan’ın güvenliğini tek başına sağlayabilecek yeterliliğe ulaştırılması için 2010-2011 yılları arasında Kabil’de astsubay eğitimi de vermişti.

Türkiye’nin Kabil Havalimanı’na yönelik ilgisi yeni değildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, 1 Ocak 2015 tarihinde başlatılan ve muharip olmayan bir görev olan Kararlı Destek Misyonu (RSM) kapsamında Kabil Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanlığı ve Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletme ve kuvvet koruma hizmetlerini yerine getiriyordu.

Kaynak: Ajanslar, MSB , VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here