Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra,

Fas’tan gelen düşmanca eylemler sebebiyle Cezayir yönetimi, Fas’la diplomatik ilişkileri kesti.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, Fas’ı, İsrailli bir şirketin yaptığı Pegasus casusluk programını kullanarak Cezayirli yetkilileri takip etmekle suçladı.

Basın toplantısında konuşan Lamamra, iki ülke arsındaki diplomatik bağlar kesildi ancak her iki ülkede de konsolosluklar faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.

Fas Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

İki Kuzey Afrika ülkesi arasındaki sınır 1994’ten beri kapalı ancak 1988’den bu yana diplomatik bağlar korunuyordu.Fas yetkilileri birçok kez sınırın açılmasından yana olduklarını ifade etse de Cezayir, güvenlik gerekçesiyle bu öneriye karşı çıktı.

İki ülke arasındaki gerginlik, uzun bir süredir gündeme fazla gelmeyen Batı Sahra konusuyla ilgili uzlaşmazlığın yeniden alevlenmesiyle başladı.Fas, Batı Sahra’yı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Cezayir ise bölgedeki Polisario bağımsızlık hareketini destekliyor.

Polisario Cephesi liderleri geçen yıl Kasım ayında, silahlı mücadeleye yeniden başladıklarını açıklamıştı. Aralık ayında ise Trump yönetimindeki ABD, Batı Sahra’yı Fas’ın bir parçası olarak tanıdı ve buna karşılık olarak da Fas yönetiminin İsrail ile diplomatik ilişkilerini düzeltmesini sağladı.

Kaynak: Ajanslar, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here