ANKA III Üçüncü Uçuşunda 2 Saat Havada Kaldı

0
25

Türk savunma sanayisinin gururu ANKA III insansız hava aracı, üçüncü uçuşunda 2 saat havada kalarak gücünü ve kabiliyetlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Her uçuş testinden sonra elde edilen verilerle ANKA III için yeni performans ve görev zarfları belirleniyor. Bu sayede platformun göreve hazır hale getirilmesi için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

ANKA III, ANKA ve AKSUNGUR ile aynı yer sistemleri ve veri linkleri kullanılarak yönetilebilecek. Bu sayede üç sistem ortak görevlerde birbirini tamamlayan unsurlar olarak kullanılabilecek. ANKA III’ün yazılımı da ANKA ve AKSUNGUR’da kullanılan ve yaklaşık 200 bin saatlik uçuş deneyimiyle geliştirilen yazılımlar temel alınarak geliştirildi.

ANKA III, gövde içinde yer alan iki istasyonun her birinde 650, kanat iç istasyonlarının her birinde 650, dış istasyonlarının her birinde ise 100 kilogram mühimmat taşıyabilecek. Bu sayede SOM-J, MK-82 ve Sığınak Delici Bomba gibi büyük mühimmatların da entegrasyonu sağlanabilecek.

ANKA III, taşıma kapasitesinin yüksekliği, çok sayıdaki dahili ve harici mühimmat istasyonu ve görünürlüğü düşük tasarımıyla keşif, gözetleme ve istihbarat, taarruz, hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme, dost kuvvetlere himaye, sinyal ve haberleşme istihbaratı, elektronik harp gibi çok çeşitli görevleri başarıyla yerine getirebilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA III’ün hikayesi 2022 yılında başladı. Aynı yılın mart ayında gerçekleştirilen Sistem Gereksinimleri Gözden Geçirme Toplantısı’nın ardından sistem gereksinimleri belirlendi ve nisan ayında Ön Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı ile dış geometri tasarımı netleştirildi.

Hızlı Gelişim Süreci

Temel aviyonik mimarisi ANKA ve AKSUNGUR ile ortak olan ANKA III’ün yeni itki sistemi başta olmak üzere değişen alt sistemlerine yönelik tasarım çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı. Ekim 2022’de Kritik Tasarım Gözden Geçirme Fazı’na girildi ve kasım ayında hava aracının ilk detay parça üretimi gerçekleştirildi.

Ocak 2023’te yapısal montajı, şubatta ekipman ve kablaj yerleşimleri tamamlanan ANKA III’ün sesi ilk kez mart ayında duyuldu. Nisan 2023’te ise taksi testleri için pist başına geçerek bir ilke imza attı.

28 Aralık 2023: İlk Uçuş

Tüm testleri başarıyla tamamlayan ANKA III, 28 Aralık 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu tarihi uçuşta 2 saat havada kalan ANKA III, 160 knot hıza ulaştı ve 10 bin fit irtifaya çıktı. Böylece tüm uçuş değerlerini geliştirmiş oldu. Uçuşta ayrıca otopilot ve uçuş mekaniği testleri de başarıyla tamamlandı.

Kaynak: A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here