Yerli imkanlarla ASELSAN tarafından geliştirilen Milli AESA uçak burun radarı ilk uçuşunu F-16 ÖZGÜR platformuyla gerçekleştirdi.

ASELSAN AESA Radarı; eş zamanlı hava-hava ve hava-yer görevleri, çok sayıda hedef tespiti/takibi, görüş ötesi füze güdümü, yüksek çözünürlüklü yer görüntüsü oluşturma ve elektronik harp fonksiyonları ile Türk Hava Kuvvetleri uçaklarına çok büyük yetenek kazandıracak.

AESA radar teknolojileriyle ASELSAN, dünyadaki ender kurumlardan biri haline geldi.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, “Uçaklara nesil atlatan AESA teknolojisini ülkemizin hizmetine sunuyoruz. Ülkemize dünyanın en ileri aviyonik teknolojilerinden biri olan #AESA radar teknolojisini de kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. ASELSAN Milli AESA Uçak Burun Radarı, sahip olduğu üstün yeteneklerle muharip uçaklara nesil atlatarak; onları semaların en zeki, çevik ve güçlü savaşçıları haline getiriyor. AESA radarı ile F-16 ÖZGÜR Platformu 4,5 nesil uçaklar seviyesine taşınırken, KAAN ve muharip İHA’lar ilave yetenekler ve düşük görünürlük özellikleriyle 5’inci nesil ve ötesinde platformlar haline gelecek. Bu üst düzey radar teknolojisi için gece gündüz demeden çalışan #ASELSAN mühendislerimizi yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

ASELSAN, geliştirdiği AKTİF FAZ DİZİNLİ RADAR SİSTEMİ (AESA) yapay zeka ile otomatik hedef sınıflandırma, çoklu hedef takibi, yer haritalama, otomatik irtifa belirleme, mühimmata daha etkin güdüm kazandırma, daha yüksek ve daha uzun menzilli görüş açısı, SAR ile bulut altı görüntüleme, geniş bant radar spektrum izleme (ESM) ve yönlü elektronik karıştırma (CM) kabiliyetlerine sahiptir.

F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi’nin Faz-I Protokolü, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 4 Aralık 2018 tarihinde imzalandı.

ASELSAN’ın geliştirdiği AESA Burun Radarı, F-16 savaş uçaklarının gücünü artırarak daha etkili bir hava savunma kabiliyeti sunmayı hedeflemektedir. Bu radarın kullanımıyla Türk Hava Kuvvetleri, daha yüksek hassasiyet ve menzile sahip bir savaş yeteneği elde edecek ve operasyonel kabiliyetlerini güçlendirecektir.

F-16 AESA Burun Radarı, F-16V Blok 70 uçaklarında kullanılan AN/APG-83 SABR ile rekabet edebilecek bir ürün olacak ve performans açısından Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16’ların kullandığı AN/APG-68(V)9 Radarının çok daha ötesine geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here