Kenya Terörle Mücadele için Springbuck Personel Taşıyıcıları tedarik etti

0
57

Kenya Hükümeti, terörizmle mücadele etmek amacıyla Denel Land Systems tarafından geliştirilen ve üretilen 8×8 tekerlekli bir zırhlı personel taşıyıcı (APC) olan DCD Protected Mobility Springbuck’ı satın aldı.

Artan terörizm, haydutluk ve organize suç tehditlerine karşı ön saflarda görev yapan personeline gelişmiş koruma sağlayabilmek için Springbuck zırhlı taşıyıcıları tedarik edildi.

Modern Polis Teçhizatı Yatırımı

Polis Ekipmanlarının Modernizasyonu kapsamında Kenya Hükümeti, son altı ayda 7,6 milyar Ksh ve önümüzdeki üç yıl için öngörülen 29,4 milyar Ksh yatırım yapmayı planlıyor. Bu program, polis teşkilatını Zırhlı Personel Taşıyıcılar (ZPT’ler), Mayına Dayanıklı Pusu Korumalı Araçlar (MRAP’ler), İnsansız Hava Araçları (İHA’lar), savaş helikopterleri, mayın süpürme araçları ve kişisel koruma ekipmanları dahil olmak üzere gelişmiş koruyucu teçhizat ve araçlarla donatmayı amaçlıyor.

Kenya Ordusu, Springbuck zırhlı personel taşıyıcıları dört yıldır kullanıyor ve Somali sınırındaki operasyonlarda birkaç tanesi el yapımı patlayıcı (EYP) saldırısından sağlam çıktı.

Katmerciler Hızır Zırhlı Araçlar İhalesini Kazandı

Kenya’ya araç tedariki için aralarında Güney Afrika ve Kuzey Amerika’dan firmaların da bulunduğu üç şirket başvuruda bulunmuş ancak sadece Katmerciler kullanıcı şartnamelerini karşıladığı için seçildi. Kenya Savunma Bakanlığı 2021 yılında yaklaşık 91 milyon 415 bin 182 dolar değerinde Katmerciler firmasından 118 adet HIZIR zırhlı araç sipariş etti.

Kenya Ordusu, 2010-2019 yılları arasında hizmete giren Puma M26-15, WMZ 551BSI, Mamba MK5, Bastion ve CS/VP 14’ten oluşan çeşitli zırhlı araçlara sahip. Katmerciler Hızır araçlarını El Şebab militan grubuna karşı terörle mücadele operasyonlarında kullanıyor.

Springbuck Zırhlı Personel Taşıyıcı

Springbuck, Denel Land Systems tarafından geliştirilen ve üretilen 8×8 tekerlekli bir zırhlı personel taşıyıcı (APC)’dir. İlk olarak 2011 yılında IDEX fuarında tanıtılmıştır. Araç, Güney Afrika Ordusu’nun ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır ve halen bu orduda aktif olarak kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here