Ankara veliliği kent üzerinde 25-26 Kasım tarihlerinde F-16 savaş uçakları ve diğer hava araçlarının alçaktan ‘test uçuşu’ yapacağını açıklaması, Rusya’dan satın alınan ‘S-400 hava savunma sistemlerinin deneneceği’ iddialarını gündeme getirdi.

Ankara valiliğinden hafta sonunda yapılan yazılı açıklamada,“Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında bugün ve yarın Ankara semalarında, Valiliğimizin bilgisi dahilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.  

Açıklamanın ardından haber kaynaklarına ilk gelen görüntülerde, S-400 Hava Savunma sisteminde alttaki resimde solda bulunan 91N6E Ana Tarama Radarı (Big Bird) (S-Bandı) ve  sağda bulunan 96L6E2 Cheese Board. L bant yüksek irtifa arama radarı üzerinde uçan F-16 uçakları oldu.

Sağda ( 91N6E Ana Tarama Radarı (Big Bird) (S-Bandı) Solda (96L6E2 Cheese Board. L bant yüksek irtifa arama radarı ) üzerinde uçan F-16

Bu testlerde S-400 Hava Savunma Sistemi‘nin radar kabiliyeti, Türk Hava Kuvvetleri uçaklarını tanıyıp tanımadığı test edilmiş olabilir. Basında çıkan haberlerde Rus ve Türk yazılımcılar tarafından uçaklarını dost görünmesi için özel IFF yazılımının geliştirildiği yazılmıştı.

Türkiye’nin, Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri, ABD’nin tepkisine yol açmış, S-400’lerin NATO’nun savunması ile uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçakları için tehdit oluşturduğunu açıklamıştı.

Temmuz ayından itibaren S-400 sistemlerine ait parçaların Rusya’dan Türkiye’ye gelmeye başlamasıyla birlikte ABD’yle gerilim artmıştı. Türkiye ve ABD’nin S-400 üzerinden yaşadığı anlaşmazlık, Türkiye’nin ABD savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından F-35 programından çıkarılmasıyla sonuçlanmıştı.

Reuters haber ajansı, geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin, Türkiye’nin ABD ile yaşadığı çıkmazı çözüme kavuşturmak için Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminden ‘kurtulması’ gerektiğine ilişkin bir haber yayınlamıştı.

Ankara’da yapılan S-400 testini Türk medyasının görüntü almasına izin verilmesi testin dünyaya duyurulmasının istendiğini gösteriyor. S-400’lerin radar testi, sistemi teslim alan Milli Savunma Bakanlığı yerine satın alma işlemini gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanlığı eşgüdümünde yapıldı.

Savunma Sanayii kaynakları ilk olarak S-400 radar testini doğrularken Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine askeri yetkililerin ” Konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını “ söylemelerinin ardından Savunma Sanayii kaynakları, daha önce doğruladıkları S-400 radar testini teyit etmediklerini bildirdi. Böylece kurumlar arasında S-400 füzelerinin radar testinin yapıldığının duyurulması konusundaki anlaşmazlık gün yüzüne çıkmış oldu.

Kaynak: Ajanslar, Kokpit, Diken, VOA, Csavunma, Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here