NATO, Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AWACS) uçağı Filosunu modernize etmek amcıyla Boeing firmasıyla 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Brüksel’deki Melsbroek Havalimanı’nda bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Boeing Uluslararası Başkanı Sir Michael Arthur, NATO AWACS filosunun modernizasyonuyla ilgili olarak 1 milyar dolarlık sözleşme imzaladı.

NATO AWACS’ları hava operasyonlarımıza on yıllardır katkı sağlayarak gökyüzündeki gözlerimiz olduğunu söyleyen Jens Stoltenberg, “Boeing ile olan 1 milyar dolarlık anlaşmamız, AWACS filosunu modernleştirerek 2035’e kadar hizmet vermesini sağlayacak.” dedi.

Stoltenberg, NATO AWACS’larının 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’de, sonrasında Afganistan’da ve şimdi de DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’na katkı sağladığını ve  modernleşmenin ittifakın ileri teknolojiye verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

NATO’nun 14 AWACS uçağına gelişmiş yeni iletişim ve ağ oluşturma yetenekleri sağlayacağını belirten Stoltenberg, “Anlaşmayı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 NATO müttefiki fonlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaymak: NATO, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here