Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kolordu, kolorduya bağlı tugay ve alayların ihtiyaç duyduğu ateş desteğinin, diğer muharebe sahası fonksiyonları ile bütünleşik olarak etkin, hızlı ve ekonomik şekilde karşılamasını sağlayacak Ateş Destek Otomasyon Sistemi (ADOP-2000) teslimatı AELSAN tarafından gerçekleştirdi.

ASELSAN’ın açıklamasında,” ADOP-2000 Sisteminin ikinci parti teslimatı tamamlandı.” ifadeleri yer aldı.

ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ilk teslimat 18 Temmuz 2018 tarihinde yapıldı.

ADOP-2000 Sistemi ikinci parti teslimatı, Çorlu 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında başlayan kabul faaliyetleri, Macunköy Tesisleri ve Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde devam ederek tamamlandı.

Günümüzün muharebe koşulları, daha hızlı, daha doğru, daha yüksek ateş gücü ve beka kabiliyetine sahip ateş desteğini gerekli kılmaktadır. ADOP-2000, Türk ordusu ve dünya orduları için, bu gereksinimleri karşılamak amacı ile geliştirilmiş bir ateş destek otomasyon (C4I) sistemidir.

Sistem, ateş desteğinin planlama, icra ve koordinasyonunu sağlar. Bu kapsamda, hedeflerin tespiti, yönetimi, taktik ve teknik ateş idaresi faaliyetleri sayısal ortamda otomatik olarak gerçekleştirilir.

Sistem, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını ve uygulamasını sağlar.

Sistem, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlar.Sistem, hedef tespit vasıtalarından ateş destek koordinasyon merkezlerine; ateş idare merkezlerinden silahlara kadar bütün ateş destek unsurları arasında hızlı ve güvenilir veri akışı sağlar.

ADOP-2000, orduların değişik taktik yapılanma gereksinimlerini karşılayan esnek kullanım imkanı sunar.

Sistem, ateş desteğinin taktik ateş idare, teknik ateş idare, gözetleme, meteoroloji ölçümü ve yer ölçme fonksiyonlarını, ileri teknolojiye sahip alt sistemleri ile yerine getirir;

• Taktik Ateş İdare Kompüter Sistemi (TAIKS)

• Batarya Ateş İdare Sistemi (BAİKS)

• Havan Ateş İdare Sistemi (HAİKS)

• Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdareSistemleri

• İleri Gözetleyici Sistemleri

• Yer Ölçme Sistemleri

ADOP- 2000, Havan ve Topçu tespit radarlarının, fonksiyonel ve sayısal entegrasyonunu gerçekleştirir.Sistem, manevra, istihbarat, hava savunma, muharebe hizmet desteği gibi diğer muharebe sahası fonksiyonlarına ait taktik komuta kontrol sistemleri ile sayısal entegrasyon altyapısına sahiptir. ADOP-2000, farklı ülkelerin ateş destek sistemlerinin birlikte çalışabilirliğine yönelik NATO standartlarına uygun alt yapılar sunar.

ADOP-2000 sisteminde, askeri standartlara uygun ASELSAN ürünü bilgisayar, el terminali, taşınabilir bilgisayar, yazıcı, ekran ve klavyeler kullanılmaktadır. Sistemler arasındaki veri haberleşmesi, askeri standartlardaki haberleşme protokollerine olarak ASELSAN ürünü taktik telsizler ve telli hat üzerinden yapılır.

Kaynak: ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here