TUSAŞ tarafından üretilen 51’inci T129 ATAK helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,” Operasyonlarda güvenlik güçlerimize yakın hava desteği veren T129 Atak helikopterimizin 51’incisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik. ” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ” Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik güçlerimize yakın hava desteği veren T129 Atak helikopterimizin 51’incisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik. T129’un motorunu yerlileştirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. “ ifadesini kullandı.

ATAK Projesine Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilerek hizmete alınması amacıyla başlanmıştı.

Bu çerçevede AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilmektedir.

SSB tarafından yürütülen Proje çerçevesinde TUSAŞ (TAI) tarafından üretimlerine devam edilmekte olan ATAK Helikopterlerinin ilki 2014 yılında teslim edilmiş olup, halen üretim ve teslimat faaliyetleri sürmektedir.

ATAK-2 HELİKOPTERİN SÖZLEŞMESİ ŞUBAT’DA İMZALANDI

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi, Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında Şubat’da imzalanmıştı. İlk ATAK-2 helikopterin birebir ölçülerdeki “mockup” modeli IDEF’19 fuarında sergilenmişti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ağır sınıf taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan proje, ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak.

ATAK SİMÜLATÖRLERİ HAZİRAN’DA TESLİM EDİLMİŞTİ

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tedarik projesi kapsamında, HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAK Helikopteri Tam Görev Simülatörü Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Haziran’da teslim edilmişti.

Simülatör ile pilotların intibak, acil durum, atış, harbe hazırlık ve idame eğitimleri yapılabiliyor.Pilotlar için çok önemli olan silah sistemleri ve atış eğitimleri simülatör vasıtası ile risksiz ve maliyet etkin olarak yapılabilecek.

KAYNAK: SSB, MSB, TUSAŞ, HAVELSAN, AJANSLAR,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here