ABD, Atlantik kıyıları ve Florida’yı vuracak Dorian kasırgası sebebiyle Deniz ve hava Kuvvetleri üslerinde bulunan uçak ve gemileri güvenli bölgelere gönderiyor.

Güney Deniz Kuvvetleri komutanlığı fırtına bölgesindeki tüm üslerde Tropikal Siklon Hazırlık Durumunu 3 seviyesine çıkardı.

Ulusal Kasırga Merkezi, Kasırga Dorian’ın Florida’nın Atlantik kıyılarına gelmeden gücünün arttıcağını öngörüyor. Fırtınanın nereleri vuracağını tahmin etmek çok erken diyen Kasırga Merkezi, tahminen Florida’nın kasırgadan etkilenmesi beklenirken, Georgia ve Güney Carolina’nın büyük bölümü sert rüzgarlar, şiddetli yağmur ve fırtına dalgası etkili olacak.

ABD Deniz Kuvvetleri Güney Komutanlığı, 4. Filo Komutanı Amiral Don Gabrielson, ” Her zaman önceliğimiz gemi ve uçaklarımızın yanı sıra denizciler ve ailelerin güvenliğidir. Potansiyel zararı azaltmak için gemilerimizi ve uçaklarımızı güvenli bölgelere hareket ettiriyoruz.” dedi.

ABD 4. Filo komutanlığına bağlı gemiler Mayport deniz üssünden perşembe ve cuma günü ayrıldı. Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri, USS Lassen (DDG-82), USS Paul Ignatius (DDG-117) ve USS Farragut (DDG-99) perşembe günü, Kıyı Muharebe Gemiler USS Faturaları (LCS-15) ve USS Milwaukee (LCS-5) cuma günü deniz üssünden ayrıldı.

Bu arada fırtınadan etkilenmesi beklenen Mayport deniz üssünde bir kaç gemi kalacak. Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Hue City (CG-66), USS Roosevelt (DDG-80), USS The Sullivans (DDG-68) ve USS Thomas Hudner (DDG-116), Whidby Adası sınıfı USS Fort McHenry (LSD-43), Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Iwo Jima (LHD-7), Kıyı Muharebe Gemileri USS Detroit (LCS-7) ve USS Little Rock (LCS-9) kasırgaya deniz üssünde karşılayacak.

Mayport deniz üssünde kalan gemiler için ek demirleme ve fırtına hatlarının bağlanması, çapanın düşmesi ve güç kablolarının sökülmesi gibi gemileri emniyete almak için çeşitli işlemler yapıldı.

Mayport deniz üssünde kalan gemiler Dorian kasırgasına hazırlanıyor.

Donanmanın Hava Üssü Jacksonville’de bulunan filolar güneydoğu ve orta Atlantik boyunca diğer üslere tahliye edildi. Bakım nedeniyle tahliye edilemeyen uçaklar, fırtınadan etkilenmemeleri için hangarlara taşınacak.

Kaynak: USNI News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here