Çok alçak irtifa hava ve kara savunma ihtiyaçlarına cevap vermek için ASELSAN tarafından geliştirilen Göker 35 milimetre Çok Maksatlı Silah Sistemi kabiliyet gösterim atışları Karapınar Atış Alanı’nda tamamlandı.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN öz kaynakları ile yürütülen GÖKER 35mm Çok Maksatlı Silah Sistemi işletme testleri ve kabiliyet gösterim atışları, Millî Savunma Bakanlığı Karapınar atış alanında tamamlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Mini/mikro İHA sınıfında yer alan oldukça küçük ve zorlu hedefleri beklenenin çok üzerinde menzillerde imha etmeyi başaran sistem, aynı zamanda kara hedeflerine karşı da oldukça uzun menzillere kadar etkin olduğunu kanıtladı. Yapılan testler sistemin göreve hazır olduğunu gösterdi.

GÖKER Sistemi, sabit tesis ve sınır bölgelerinde konuşlanmak üzere, güncel çok alçak irtifa hava ve kara savunma ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı.

Sistem, 35mm Parçacıklı Mühimmatın (ATOM) güç çarpanı olarak kullanımı ile hava hedeflerine (Mini/Mikro İHA’lar, maket uçaklar, helikopterler, vb.) karşı dört km+ menzilde; kara hedeflerine karşı ise beş km+ menzilde etkinlik sağlıyor. Sistem, geniş yükseliş ekseni kapsaması ile özellikle dağlık alanlarda düşük alçalış açılarına atış imkânı sağlaması, hem kara hem de hava hedeflerine karşı yüksek başarımı ile sahada kullanım alanı bulacak.

Kaynak: ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here