Savunma Sanayii Başkanlığı, sahada görev yapan askerin 40 kg’a kadar yükünü %80 hafif hissettiren Pasif Dış İskelet Projesi’nin tamamlandığını açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Askerimizin 40 kg’a kadar yükünü manevra yeteneğine en az etkiyle %80 hafif hissettiren Pasif Dış İskelet Projemizi tamamladık. Interact’ın geliştirdiği sistemin ilk prototiplerini güvenlik güçlerimizin kullanımına verdik. Saha geri bildirimleri akabinde teslimatlara başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Askerlerin sahaya intikali sırasında sırtlarında sırt çantası, çelik yelek, mühimmat gibi 40 kilograma yakın yük taşıyor. Pasif Dış İskelet Sistemi bu 40 kilogramlık yükün yüzde 80’ini yere aktararak askeri personelin 8 kilogram gibi bir yük hissetmesini sağlıyor.

Bu sayede hem askeri personelin dayanıklılığını artırılıyor hem de personelin tekrarlı olarak bu yüke maruz kalmasından dolayı sakatlanmasının önüne geçiliyor.

Ergonomik olarak tasarlanmış eklemler, kullanıcının doğal yürüyüşüne izin veriyor. Geniş çalışma alanı, koşma, zıplama, yük taşıma, tırmanma, sürünme, çömelme ve ördek yürüyüşü hareketlerine izin veren sistemin yüksek serbestlik derecesine sahip eklemleri karmaşık insan eklem hareketleri ile ideal uyum sağlıyor.

Ayarlanabilir tasarımı sayesinde geniş bir kullanıcı grubuna hitap ediyor. Sistem kolay giyilebilen ince ve vücudu saran bir tasarıma sahip. Sistem ayrıca balistik kask, yelek, mühimmat kemeri ve dizlik ile uyumlu şekilde hareket kabiliyeti sağlıyor. 

Sistem ergonomik, askerin hareketlerini hiçbir şekilde engellemiyor. Jandarma Özel Kuvvetler tarafından saha testleri yapıldı.

Sistemin kendi ağırlığı 7 kilogram. Şu anda dünyada bu alandaki en hafif ve ergonomik sistem. Yüzde 90 yerli ve millilik oranına sahip.Herhangi bir şekilde enerji kaynağına ihtiyaç duymuyor. Tamamen pasif olduğu için her türlü sahada, intikal ve görevde kullanılabiliyor.

Tüm sırt çantası, taktik ayakkabı ve bot çeşitleri ile kullanılabilen sistem, acil durumlar için hızlı çıkartma bağlantıları ile donatılmış bir tasarıma da sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here