Filipin Savunma Bakananın T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini açıklamasının ardından Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Uzak Doğu ülkesine ATAK ihracatıyla ilgili adım atmak için ziyaret planladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)  tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Pakistan’a MİLGEM ve ATAK ihracatı yanında, uluslararası alanda iş birliği ve ihracat faaliyetlerimiz giderek artmaktadır dedi.

İsmail Demir Konuşmasına şöyle devam etti : ” Gelecek hafta pazartesi günü bir Uzak Doğu ülkesine ATAK ihracatı ile ilgili son adımı atmak üzere bir ziyaret planlıyoruz.Yeni nesil ATAK Projemize, MMU ve Hürjet Projelerimize şimdiden ortaklık taleplerinin olduğunu da belirtmek isterim.”

Geçen hafta Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Hava Kuvvetlerinin ABD yapımı Sikorsky Black Hawk tedarik tavsiye kararı aldığını, TUSAŞ’ın ürettiği T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini açıklamıştı.

Filipin ordusunun 30 yakın taarruz helikopteri ihtiyacı bulunduğunu ancak bütçenin az sayıda helikopter tedarikine yeteceğini açıklayan Lorenzana, ” En fazla 10 adet ATAK Helikopteri alabiliriz.. “ dedi.

24pilipinas.com internet sitesinin haberine göre Savunma Bakanı Delfin Lorenzana helikopter tedarik programında son durum hakkındaki sorulara cevap verdi.Lorenzana, Filipinler Hava Kuvvetleri Teknik Çalışma Grubunun çalışmalarını tamamladığını genel maksat ve taarruz helikopterlerinin belirlendiğini söyledi.Bu çalışma sonucu Sikorsky Black Hawk’ı genel maksat helikopteri olarak tavsiye ettiğini, TUSAŞ yapımı T129 ATAK’ı ise taarruz helikopteri olarak seçtiğini açıkladı.

Bakan Lorenzana Sikorsky Black Hawk helikopterlerinin alımının 2019 ilk aylarında imzalanacağı, ATAK tedariği için harekete geçileceğini belirtti.

Geçtiğimi aylarda TUSAŞ 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopteri için Pakistan ile 1.5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.TUSAŞ, Türk Kara Kuvvetlerine ve Jandarma Havacılık Başkanlığına şu ana kadar 44 adet T-129 ATAK teslimatı gerçekleştirdi.

Kaynak: Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here