Amerikan Donanması ve ABD Füze Savunma Ajansı, (MDA) Hawaii merkezli Aegis Ashore tesislerinden atılan SM-3 Block IIA füzesiyle Orta Menzilli Balistik Füzeyi başarıyla durdurduklarını açıkladı.

SM-3 Blok IIA’yı ABD ve Japonya işbirliği ile geliştiriyor ve AEGIS Balistik Füze Savunma sisteminin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.

Savunma Ajansı, Balistik füzenin Hawaii merkezli Aegis Ashore tesislerinin güneybatısında binlerce kilometre uzaktan ABD Hava Kuvvetlerine ait C-17 Globemaster  nakliye uçağından atıldığını belirtti.

Aegis Ashore tesislerinde bulunan yeni geliştirilen sistem ile balistik füze izlemeye alındı ve füze tesislerden ateşlenen SM-3 Blok IIA füzesi balistik füzenin önünü başarıyla kesti.

Savunma Ajansı yetkilileri, başarılı angajmanın yer, hava ve uzay tabanalı sensör komuta ve kontrol mimarisiyle (C2BMC) gerçekleştiğini açıkladı.

Başarılı kesişme testin çok alanlı füze savunma operasyonlarının geleceği için büyük önem taşıdığını belirten Savunma Ajansı Genel Müdür Sam Greaves, “Başarılı angajman SM-3 Blok IIA füze programı için kilometre taşıdır. “  dedi.

Kauai, Hawaii’deki Pasifik Füze Ateşleme Tesisi’nden 26 Ekim’de fırlatılan hedef füze, USS John Finn (DDG-113), destroyerinde AN / SPY-1 radarı ile tespit edildi, Aegis Baseline 9.C2 silah sistemini kullanarak gemi hedefe SM-3 Blok IIA güdümlü füzeleri ateşledi.Testte üç denemeden biri başarılı olmuş, diğer ikisi yanlış ateşleme ve insan hatası yüzünden başarılı olamamıştı.

Amerikan CNN televizyonu birden fazla savunma yetkilisine dayandırdığı haberinde Rheython savunma şirketi tarafından geliştirilmekte olan füzenin uçaklardan fırlatılan füzeleri vuramadığını öne sürmüştü.

Japonya Aegis destroyeri Atago, Eylül ayında ABD ile yaptığı ortak testte tespit ettiği Kısa Menzilli Balistik Füzeyi SM-3 Blok IB füzesiyle durdurmayı başarmıştı.

SM-3 Blok IIA füzesinin beş kesişme testinden üçü başarılı gerçekleşti.

Japonya, Kuzey Kore’ye karşı savunma kapasitesini geliştirmek için karaya konuşlu Aegis Ashore füze savunma sistemini satın almayı planlıyor.Kısa ve orta menzilli balistik füzeleri engellemesi için Romanya ve Polonya’ya Aegis Ashore istasyonlarının donatılması planlanıyor.Rusya füze savunma sistemini eleştiriyor, ABD’yi stratejik dengeyi bozmaya çalışmakla suçluyor.

Kaynak: Ajanslar, Raytheon, 

 AN/TPY-2 Radarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here