Avrupa Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı  (MALE RPAS) programı kapsamında geliştirilen insansız hava aracı (İHA) ön tasarım incelemesi 22 Kasım’da başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Airbus Defence and Space (Airbus D&S) firmasının 13 Aralık’ta yayınladığı basın bülteninde İHA’nın ön tasarımı gözden geçirildiği, bunun program için bir kilometre taşı olduğu vurgulandı. 

Önümüzdeki günlerde Airbus D&S firması, Avrupa Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatına (OCCAR) programın geliştirilmesi, üretim ve ilk fazına yönelik teklifte bulunması bekleniyor. Airbus firmasının teklifi kabul edilirse alt yüklenici Dassault Aviation SA ve Leonardo firmaları olacak.

Avrupa MALE İnsansız Hava Aracı  programı Mayıs 2015’te; Almanya, Fransa ve İtalya’nın ortaklığında başlatıldı.İspanya ise 4’üncü ülke olarak, programa 2016 yılında katıldı. Katılımcılar 2017 yılı ortalarında aracın  konfigürasyonu ve çift motorlu olması konusunda anlaştı. 

Almanya bugüne kadar 21 uçağın tedarik edileceğini açıkladı, Fransa 2030’a kadar sekiz adet tedarik edeceğini  duyururken İspanya da geçtiğimiz günlerde aynı miktarı açıkladı. İtalya henüz ihale planını açıklamadı.

Bu yıl düzenlenen ILA Berlin fuarında tam ölçekli maketi gösterilen MALE insansız hava aracında çift motor ve elektro-optik-kızılötesi sensör bulunuyordu. İstihbarat, keşif, gözetleme ve hedef belirleme görevlerinde kullanılması planlanan İHA’nın silahlı versiyonunda olacağı belirtiliyor.   

 Kaynak: Defense aerospace, Ajanslar, MSI Dergi,  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here