Güney Koreli gemi üreticisi Hyundai Heavy Industries (HHI) son iki  Daegu (FFX-II) sınıfı güdümlü füze fırkateyni inşası için Kore Cumhuriyet Donanması (RoKN) ile 563 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. 

13 Aralık’ta imzalanan sözleşme ile yedinci ve sekizincisi son iki geminin inşasına  2020 yılının ikinci yarısında başlanılacak, 2023 yılında Kore Donanmasına teslim edilecek. Beşinci ve altıncı gemilerin inşası için Daewoo Shipbuilding ve Denizcilik Mühendisliği (DSME) ile 631,5 milyarlık KRW sözleşme imzalandığı açıklanmıştı. 

Daegu (FFX-II) sınıfı güdümlü füze fırkateynin  ilk gemisi 818 bordo numarasıyla DSME’nin Okpo tersanesinde 1 Şubat’ta düzenlenen tören ile Kore Donanmasına teslim edilmişti.

Daegu (FFX-II) sınıfı gemiler Güney Kore Donanamsı envanterinde bulunan Incheon (FFX-I) sınıfı gemilerin daha gelişmiş modeli olarak inşaa ediliyor.

Daegu (FFX-II) sınıfı fırkateynlerinin en önemli özelliği motorlarının HİBRiT bir sisteme sahip olamasıdır.  Bu yeni motor akustik azaltma teknolojisi ile geminin Deniz Altı Savaşında ‘ASW’  büyük avantaj sağlamaktadır. FFX-II  DRS – Hibrit Elektrikli Tahrik sistemi ile donatılan ilk Güney Kore savaş gemisidir. Bu yeni teknoloji ABD Donanması’nın LCS ve Zumwalt destroyerleri, İngilterenin Queen Elizabeth  uçak gemilerinde kullanılırken gelecekteki Tip 26  fırkateynelerinde kullanılması planlanmaktadır. 

Daegu sınıfı fırkateyn, gemi ve denizaltı hedeflerini tespit etmek ve saldırmak için geliştirilmiş yeteneklere sahip bir savaş gemisidir.Gemide Kore yapımı 16 hücreli  Mk 41 VLS dikey füze fırlatıcısı ile donatılmıştır. Daegu fırkateyninde  Cheolmae-2 orta menzilli hava savunma füzesi, Hong Sang Eo denizaltı roketi, kara hedefleri için kullanılan Hyunmoo-3 serisi füze, 127 mm MK 45 MOD 4 topu ve yakın hava savunması için Raytheon’un 20 mm Phalanx topu bulunmaktadır.  

Kaynak: Jane, RoKN,  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here