Türk Savunma Sanayii Zirvesinde konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ” ÇAFRAD Radarımızın yönlendirmesiyle bir hava hedefi başarıyla etkisiz hale getirildi.” dedi.

Deniz Kuvvetleri’nin TCG GÖKSU Gabya sınıfı fırkateynin helikopter pistine entegre edilen ÇAFRAD radarı test amacıyla 24 Kasım tarihinde deniz açıldı.Testlerde ÇAFRAD radarının güdümlediği Evolved Sea Sparrow füzesi, TAİ tarafından üretilen yüksek hızlı hedef uçağı Şimşek‘i vurmayı başardı.

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı kapsamında inşası planlanan TF2000 Hava Savunma Fırkateynlerinin ana sensörü olması beklenen Çok Amaçlı Faz Dizinli Radarı ÇAFRAD testleri Karadeniz’de devam edecek.

Birinci Fazda Çok Fonksiyonlu Radarın (ÇFR) ve Aydınlatma Radarının (AYR) tek yüzlü ölçeklendirilmiş prototipleri ile IFF (Dost Düşman Tanıma) geliştirilmektedir. Halihazırda Fabrika Kabulleri devam eden Fazın, 2019 yılı başında tamamlanması öngörülmektedir.3 adedi opsiyon olmak üzere toplam 4 adet ÇAFRAD Sistemi tedarik edilecek olup 2023 yılında teslimatlara başlanacak.

İkinci Fazda, Çok Fonksiyonlu Radar ve Aydınlatma Radarının çok yüzlü versiyonları ile Uzun Menzilli Radar (UMR) geliştirilerek üretilecek ve IFF Sistemi dahil tüm sistemler birbirine entegre edilecek.

ÇAFRAD içindeki radar sistemleri, platformlara ayrı ayrı entegre edilebilir özellikte olup, hep birlikte iken uzun menzilli hava resminin detaylı olarak oluşturulmasına ve eş zamanlı olarak birçok görevin icrasına imkân sağlar.

ÇAFRAD unsurları, Elektronik Harp Suiti, Seyir/LPI Radarlar ve Aktif Muhabere Antenleri ile birlikte büyük platformlarda tek direk yapısına entegre edilebildiği gibi, platformda dağıtık olarak da konumlandırılabilmektedir.

Kaynak: Ajanslar, SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here