Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi sözleşmesi kapsamında, dört ila onuncu kafile teslimatları tamamlandı.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan proje sözleşmeleri ile 35mm Hava SavunmaSistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) gerçekleştirildi.

Ateş İdare Cihazı (AİC) kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.

Modernizasyonu ile 35mm Modernize Çekili Topları’nın (MÇT) elektronik alt bileşenleri yenilendi. Toplar, güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı haline getirildi. Ayrıca toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılarak topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirilmesi sağlandı.

Kaynak: ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here