İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Güney Kore bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından, Güney Kore Hükümeti Chungmugong Yi Sun Sin sınıfı Choi Young (DDH-981) muhripi Hürmüz Boğazı’na gönderdi.

İran’ın alıkoyduğu tanker konusunu diplomatik yöntem ile çözmek istediklerini belirten Seul yönetimi, Güney Kore bandıralı ticari gemilerin güvenliği sağlanması amacıyla bölgeye savaş gemisi gönderildiğini belirtti.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Choi Young (DDH-981) muhripinin 5 Ocak 2021’de bölgeye geldiğini doğruladı. Güney Kore Donanması Orta Doğu’daki ve Afrika boynuzu açıklarındaki korsanlıkla mücadele operasyonları desteklemek amacıyla ‘Cheonghae Birimi’ kurmuştu. Choi Young muhripi bu birimde görevlendirilerek bölgeye konuşlandırılmıştı.

Choi Young (DDH-981) muhripi yaklaşık 4.400 ton deplasmana sahip, tam muharebe yükü ile 5.520 ton kadar çıkabiliyor. Yi Sun Sin sınıfı (KDX II) sınıfı olarak bilinen gemilerden ilki 2003 yılında hizmete girdi.

Savaş gemisinin üzerinde toplam 64 hücreye sahip Mk 41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) bulunmaktadır. VLS sistemine Standard Missile 2 Block IIIA yüzeyden havaya füzeler, Güney Kore tasarımı Hyunmoo-3 seyir füzeleri ve Kore yapımı Anti-Denizaltı Roketi (K-ASROC) yüklenebilir.

Ayırca Choi Young muhripi iki adet dört tüplü Harpoon gemi karşıtı füze rampası, RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) hava savunma sistemi ve yakın savunmada Hollanda yapımı 30 mm Goalkeeper CIWS silah sistemi bulunmaktadır. Geminin uçuş güvertesi ve hangarları, iki adet Lynx hafif helikopteri desteklemektedir.

Dünya petrol ihracatının yaklaşık yüzde 20’si Hürmüz boğazından geçiyor. Güney Kore dünyanın en büyük 10 petrol ithalatçısından biri.Güney Koreli haber kuruluşu Yonhap’a göre, her gün ortalama altı Güney Kore bandıralı gemi bu dar su yolunu kullanıyor.

İran, Güney Kore bandıralı gemi ve mürettebatın çevre protokollerini ihlal ettikleri için tutuklandığını iddia ediyor. Geminin sahip olduğu şirket yetkilileri ise dedikleri gibi gerçekten deniz kirliliği yapılıyorsa önce sahil güvenliğinin gemiye yaklaşması gerekiyordu, fakat bunun yerine silahlı askerler mürettebata müdahele etti ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar, Yonhap,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here