Yunanistan, İsrail’le askeri alandaki işbirliğini genişletiyor. Yunanistan ile yeni bir savunma anlaşması yapan İsrail, aralarında bir uçuş okulunun açılmasının da bulunduğu 1,5 milyar avro hacminde yeni bir savunma anlaşması imzaladığını duyurdu.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrailli savunma şirketi Elbit Sistemleri ile birlikte Yunanistan hava kuvvetleri için bir uçuş okulu kurulması planlanıyor.Açıklamada ayrıca Yunanistan’ın İsrail’den 10 adet M-346 tipi eğitim uçağı satın alacağı ifade edildi. 

Bu anlaşmanın yapılması eğitim alanında sahip olduğumuz lider konumumuzu kanıtladığını belirten Elbit Sistemin Başkanı Bezhalel Machlis, ” Yunan Hava Kuvvetleri’ne böylesine önemli bir yetenek sağlamak için seçilmekten onur duyuyoruz.” dedi.

Anlaşma, Elbit Sistem’in uçuş simülatörleri ve eğitmen sağlanması, yaşam boyu lojistik destek vermesi gerektiriyor.

Yunanistan basınında çıkan haberlerlerde ,Yunanistan’ın güneyindeki Kalamata Havalimanı’nın uçuş eğitim merkezine dönüştürülmesi için beş ay süren müzakerelerin ardından İsrail ile anlaşmaya varıldığı gündeme gelmişti.

Atina, İsrail ile stratejik ilişkilerini genişlettiği gibi, aynı zamanda Yunan Hava Kuvvetleri pilotlarının yetiştirilmesi sorununa çözüm sağladığı için anlaşmaya büyük önem veriyor.

Yunanistan, Türkiye ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından ortaklarıyla askeri alandaki işbirliğini genişletmeye başlamış, savunma bütçesini de beş katına çıkarmıştı. Yunanistan’ın 2021 savunma bütçesinin 2,5 milyar euroya çıkartılmasını öngören bütçe tasarısı Aralık ayı ortasında parlamentodan geçti.

Fransa ile de yeni bir askeri anlaşma yapan Atina, Rafale tipi 18 Fransız savaş uçağının yanı sıra dört yeni fırkateyn, mühimmat ve çeşitli askeri teçhizat satın almayı planlıyor.

Kaynak: Ajanslar, DW, Elbit systems,  Ekathimerini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here