Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan F-35B Lightning II savaş uçaklarında kullanılmak üzere yeni nesil SPEAR3 havadan yere füzeleri için MBDA firması ile 550 milyon sterlin değerinde sözleşme imzalandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, gelecekteki muharebe hava sahasında hareketli hedeflere saldırı kabiliyetine sahip ‘mini seyir füzeleri’ için 550 milyon sterlinlik sözleşme imzalandığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri yeni füzelerin Kraliçe Elizabeth sınıfı uçak gemilerinde görev yapan F-35B savaş uçaklarına muazzam ölümcül yetenek sağlayacağını söylüyor.

MBDA firması, yedi yıl sürecek geliştirme süreciyle İngiltere’de, sistem tasarımı, navigasyon ve yazılım mühendisliği bölümlerinde yüksek vasıflı 190 kişi olmak üzere yaklaşık 700 kişiye iş imkanı sağlayacak.

SPEAR3 füzesi turbojet motoru ile yüksek ses altı hızlarda uçabiliyor. 140 kilometreden (yaklaşık 90 mil) daha uzun bir mesafeden ateşlenebilen füze, Savaş gemilerine, tankları, zırhlı araçları, füze rampalarını, sığınakları, kara radarlarına ve hava savunma bataryaları vurulabilecek.

Kaynak: İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here