NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin komutanlığı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Polonya’dan Türkiye’ye geçti.

TSK’nın 66.Mekanize Piyade Tugay komutanlığından seçilen yaklaşık  4.200 asker VJTF yapısı içinde görev yapacak.Kriz durumunda 66.Mekanize Piyade Tugay birkaç gün içinde konuşlanabilecek şekilde hazır bekleyecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri ,Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nde (VJTF) 66.Mekanize Piyade Tugay komutanlığının görevlendirilemsi üzerine 19 Ekim 2020’de Harbe Hazırlık Denetlemesi ve Sertifikasyonunun icra edildiği ANCA-20 (Anadolu Vaşağı 2020) Tatbikatı gerekleştirmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan NATO gücüne, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Arnavutluk, Macaristan, İtalya, Letonya, Karadağ, Polonya, Romanya, Slovakya, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birliklerde ittifakın daha büyük kısmı olan NATO Mukabele Kuvveti’nin (NRF) parçası olarak görev yapacak.

Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti.

NATO üyelerinin her yıl dönüşümlü olarak komutanlığının devraldığı görev kuvvetine 2018’de İtalya, 2019’da Almanya komutanlık yapmıştı. 2020’de gücün komutanlığını Polonya devraldı.

VJTF’nin büyük krizler oluşması durumunda hızlı takviye görevi görecek iki ek birlik tarafından desteklenmesi öngörülüyor. Birliğin çatışma bölgelerine müdahale etmek için 48 saat içinde hazır olması gerekiyor. Birlikteki asker sayısının 40 bine çıkarılması planlanıyor.

VJTF’nin yapısını test etmek amacıyla geçen yıl ‘Noble Jump 19’ tatbikatı düzenlenmişti. Tatbikata Almanya’dan 2 bin 500, Hollanda ve Norveç’den bine yakın asker ve araç katıldı. Tatbikat senaryosu gereği NATO topraklarına yapılan saldırı durumunda hızla nasıl cevap verileceği değerlendirildi.

Kaynak: NATO, MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here