Orta menzilli tanksavar silah sistemi (OMTAS) de atışlarda kullanıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerin envanterine yeni giren silahların yer aldığı Ateş Serbest-2021 faaliyeti Polatlı’daki General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “ Polatlı’da icra edilen Ateş Serbest-2021 faaliyeti başarıyla tamamlandı. “ ifadeleri kullanıldı.

TSK’nın ateş gücünü göstererek, caydırıcılık sağlamayı, envanterindeki silahların hedefteki etkisini göstermeyi ve kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan müşterek faaliyete, Kuvvet Komutanlıkları ve Özel Kuvvetleri Komutanlığından 885 personel katıldı.

Tatbikat kapsamında F-4 Phantom savaş uçakları ve ATAK taarruz helikopterleri belirlenen hedeflere başarıyla atış gerçekleştirdi. TSK’nın envanterinde bulunan 42 silah ve silah sistemleri “Ateşin gücü” sloganıyla atışlarını başarıyla icra etti.

ATAK taarruz helikopterinden oluşan helikopter taburu, yerli ve milli üretim Cirit ve L-UMTAS lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi atışları yaptı.

Orta menzilli tanksavar silah sistemi (OMTAS) de atışlarda kullanıldı. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, zırhlı hedeflere karşı etkin silah sistemi OMTAS, Pars aracı üzerine monteli gerçekleştirdiği atışlarla hedefleri imha etti.

Faaliyet sahasındaki tankların, sis havanları kullanarak mevziler arasında gerçekleştirdiği hareketin ardından yaklaşık 5 bin metredeki hedefe Kornet-E tarafından “nokta atışı” yapıldı.

Skorsky helikopterleri topları ve CH-47 Chinook nakliye helikopterleri, mühimmat dolu konteynerleri alana taşıdı. Faaliyet sahasına havadan taşınan topların hedeflere yönelik yaptığı “görerek atışın” sonrasında 12 obüs tarafından tesir atışı gerçekleştirildi.

Ateş Serbest-2021″ faaliyetinin Seçkin Gözlemci Günü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’ye gelen Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç faaliyetleri takip etti.

Faaliyeti, Bakan Akar’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç de ilgiyle takip etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here