C Savunma Dergi 10’uncu sayı

PDF Formatında ücretsiz okuyabilirsiniz.

C Savunma Dergisi 10’uncu sayısında Türk Hava Kuvvetleri Muharip Uçak Projeksiyonu, MMU Milli Muharip Uçak projesi ve Türkiye’nin F-16 talebini değerlendirdik .F-16 Block 30’lar, yapısal modernizasyon ile muhtemelen 2030’ları görecek.F-16 Block 40, 50 ve 50+ filoları 2020’ler ve 2030’lar boyunca görev yapacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın meclisde yaptığı konuşmada F-4E uçaklarının 2030’a kadar görevde kalacağını açıkladı.Milli Muharip Uçağı 2030’larda envantere girmesi sebiyle, 2022 ile 2030 arasında çok ciddi bir belirsizlik bulunmaktadır. Bu boşluğu doldurmak için Türkiye 40 adet F-16 V Blok 70/72 savaş uçağı ve 80 adet mevcut savaş uçaklarının modernizasyon kiti tedariği için 30 Eylül’de Washington’a talep mektubu (LOR) gönderdi.Talep ABD Kongresi tarafından onaylanırsa satış gerçekleşecek. 

ABD Donanması  F/A-18E / F Super Hornet’in yerini alacak gelecekteki Yeni Nesil Taarruz Uçağı F / A-XX ‘ın görsel kavramsal tasarımını yayınladığı bir rapor açıkladı.Donanma Havacılık Vizyonu 2030-2035’ adı verilen raporda, gelecekte Donanmanın yeni vizyonu hakkında veriler bulunuyor. ABD’nin Pasifik’te artan varlığı, AUKUS ve QUAD  ittifak hamleleri Çin’in buna cevabı ve Rusya ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatların yer aldığı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Askeri tarih bölümüzde, Birinci Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı sırasında zor koşullar altında Medine’yi yönettiği ve iki yıl yedi ay süren Medine Savunması kahramanı Ömer Fahreddin Paşa anlatacağız.Fahrettin paşa,  “Medine Müdafiî”, “Türk Kaplanı”, “Çöl Kaplanı”, “Medine Kahramanı” adlarıyla da anılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here