Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Amerika Başkanı Joe Biden G-20 zirvesinin gerçekleştiği Roma’da görüştü. Erdoğan, ” Sayın Biden’ın F-16’lar konusunda olumlu yaklaşımını gördüm ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlediği basın toplantısında yeni F-16 alımı ve elimizdekilerin modernizasyonu konusunda sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüğünü söyledi. Biden’a “Kongre’de ağırlığınız var. Sizden gerekli ihtimamı bekliyoruz” dedik” diye konuştu.

Erdoğan Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığımız görüşmede, Yunanistan’a yönelik silah satışları konusu da gündeme geldi. Bu konudaki ‘endişelerimizi‘ kendileriyle paylaştıklarını belirtti.

ABD Başkanı Biden’la görüşmesinde, Suriye’de PKK/PYD’ye verilen destek nedeniyle Türkiye’nin duyduğu üzüntüyü ifade ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı, “Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir” dedi. 

Erdoğan, bugün yaptığımız görüşmelerden sonra şunu gördüm; İtalya ile iyi şeyler düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de başta savunma sanayi olmak üzere, SAMP/T konusunda Fransa-İtalya-Türkiye üçlüsü olarak olumlu adımlar atacağız şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Amerika Başkanı Joe Biden G-20 zirvesinin gerçekleştiği görüşemeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ADB Dışişleri Bakanı Antony Blinken katıldı. Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

BEYAZ SARAY’DAN İNSAN HAKLARI VE S-400 VURGUSU

Üst düzey bir Amerikalı yetkili görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden’ın Erdoğan’a F-16 konusunun bir süreçten geçmesi gerektiğini aktardığını kaydetti ve ayrıca görüşmede insan hakları konusunu gündeme getirdiğini söyledi.

Amerikalı üst düzey yetkili görüşmeyi ‘çok yapıcı’ olarak niteledi ve Biden’ın Türkiye’yle yapıcı ilişkiler ve anlaşmazlıkları yönetmek için etkili bir yol isteğini aktardığını söyledi. Yetkili ayrıca iki liderin Afganistan, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Güney Kafkaslar ve iklim konularını da görüştüğünü belirtti.

Amerikalı yetkili, insan haklarının da gündeme geldiğini belirtirken hukukun üstünlüğü gibi bunun bir dizi demokrasi konusu olduğunu ve insan haklarının Biden için önemli olduğunu vurguladı. Yetkili, bu konuların Biden ve yönetimi tarafından dile getirilmeye devam edeceğini de belirtti.

Amerikalı yetkiliye Erdoğan’ın F-35’ler için Türkiye’nin yaptığı ödemenin geri ödenmesini isteyip istemediği soruldu. Yetkili soruya karşılık Savunma Bakanlığı’ndan bir ekibin F-35 konusunda Türkiye’de bulunduğunu hatırlatarak yanıt verdi ve sürecin hala devam ettiğini kaydetti.

Yetkili ayrıca S-400’lerin Kongre için bir endişe olmaya devam ettiğini ve bütün bu geniş çerçevede savunma ilişkilerinde bir etken olmayı sürdüreceğini de belirtti.

Kaynak: Ajanslar, Cumhurbaşkanlığı, Beyaz Saray, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here