ATMACA Füzesi, KTJ-3200 Milli Motoruyla İlk Test Atışını Başarıyla Gerçekleştirdi

0
52

Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde Roketsan tarafından üretilen #ATMACA Füzesi, Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbojet Motoru (KTJ-3200) ile gerçekleştirdiği atışta hedefini başarıyla vurdu.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, X platformundan yaptığı açıklamada, “Gelen sese kulak verin; o ses bizi geleceğe taşıyacak! Milli motorlarımızla güçlenen milli platformlarımız, savunma sanayimizin tam bağımsızlık hedefine ivme katıyor, sahada oyunları bir bir değiştiriyor! Başkanlığımız himayesinde Roketsan tarafından üretilen #ATMACA Füzesi, Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbojet Motoru (KTJ-3200) ile gerçekleştirdiği atışta hedefini başarıyla vurdu. Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere, projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Satıhtan Satha Milli Güdümlü Mermi ATMACA ilk kez Mobil Güdümlü Mermi Sistemi ile karadan denizdeki bir hedefe ilk defa 2 Temmuz 2022’de başarıyla icra edildi. Bugün gerçekleştirilen test atışında ilk defa Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbojet Motoru (KTJ-3200) ile gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) Sözleşmesi IDEF’21 fuarında imzalanmıştı. Ayrıca IDEF’21 fuarında SOM ve ATMACA füzeleri için KTJ-3200 Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, ROKETSAN ve Kale ARGE arasında sözleşme imzalanmıştı.

KALE Ar-Ge tarafından 2013 yılında geliştirilmeye başlanan KTJ-3200, halihazırda SOM, SOM-J ve ATMACA füzelerinde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 turbojet motorunun yerini alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here