Nijerya Hava Kuvvetleri’nin Super Mushshak Eğitim Uçağı Düştü

0
63

Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ait bir Super Mushshak eğitim uçağı, eğitim uçuşundan dönerken kuzeydeki Kaduna kentinde bir askeri havaalanına yakınlarında kaza kırıma uğradı. Kazada uçakta bulunan iki pilot da sağ kurtuldu.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Edward Gabkwet yaptığı açıklamada, olayın 10 Mart 2024 tarihinde yerel saat 13.35 civarında, uçak rutin bir eğitim uçuşundan dönerken kuzeydeki Kaduna kentinde bir askeri havaalanına yakınlarında meydana geldiğini söyledi.

Sözcü, kazanın Kaduna Askeri Havaalanı’ndan yaklaşık 3,5 deniz mili uzaklıkta gerçekleştiğini ve her iki pilotun da kazadan yara almadan kurtulduğunu belirtti. Açıklamada, Nijerya Hava Kuvvetleri yetkililerinin kazanın nedenini belirlemek için acil ön soruşturma emri verdiği belirtildi.

Nijerya Hava Kuvvetlerine (NAF) ait bir Super Mushshak eğitim uçağı Nisan 2022’de Kaduna Eyaletinde düşmüştü. Nijerya Hava Kuvvetleri’nin Kaduna’daki 401 Uçuş Eğitim Okulu’ndan eğitim uçuşu gerçekleştirirken düşen uçakta her iki pilot da (bir eğitmen ve bir stajyer pilot) hayatını kaybetmişti.

Nijerya Hava Kuvvetleri 14 Ocak 2018 tarihinde Pakistan Havacılık Kompleksi’nden (PAC) beş Super Mushshak eğitim uçağının son partisini teslim almıştı.

Pakistan Aeronautical Complex (PAC) tarafından üretilen üç adet “Super Mushshak” Başlangıç Eğitim uçağının kabul faaliyetleri tamamlanarak Türk Hava Kuvvetleri’ne Ekim 2022’de teslim edilmişti.

Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan SF-260 uçaklarının yerini alacak Aeronautical Complex üretimi Super Mushshak uçakları için geçtiğimiz yıllarda sözleşme imzalanmıştı. Türk Hava Kuvvetleri envanterine 52 uçağın girmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here