Milli Savunma Bakanlığı, Satıhtan Satha Millî Güdümlü Mermi ATMACA ilk kez Mobil Güdümlü Mermi Sistemi ile karadan denizdeki bir hedefe ateşlendiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Satıhtan Satha Millî Güdümlü Mermi ATMACA ilk kez Mobil Güdümlü Mermi Sistemi ile karadan denizdeki bir hedefe ateşlendi. Bugün Karadeniz’de gerçekleştirilen test atışı başarıyla icra edildi.” ifadelerini kullandı.

KARA ATMACA

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) Sözleşmesi IDEF’21 fuarında imzalanmıştı.İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve sektör temsilcileri katıldı.

İmza töreninde konuşan İsmail Demir, Atmaca ile seyir füzelerinde zoru başardıklarının altını çizdi. Demir, “Belirli menzile atış yapıp testleri geçtik. Ama tabi zoru başardıktan sonra arkasında gelen kolay adımlar hemen atılmalıydı. Bunlardan birisi de yine karaya konuşlu, karadan karaya atılacak bir seyir füzesiydi. Bunun deniz altından atılacak versiyonunu da bir an önce başlatmayı umuyoruz. Türk silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât ihtiyacını karşılamak amacıyla uzun menzile sahip, taktik tekerlekli kara aracından fırlatılabilen bir seyir füzesi olarak geliştirilecek olan Kara ATMACA, 280 km menzil aralığına sahip olacak. ROKETSAN tarafından geliştirilecek Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyordu.

İKİNCİ : KIYI SAVUNMADA ATMACA ANA SİLAH OLARAK KULLANILACAK

Roketsan tarafından geliştirilen yeni Seyir Füzesi ÇAKIR için düzenlenen basın toplantısında konuşan ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Kıyı savunma sistemleri hakkında bir çalışmalarının olduğu belirmişti. İkinci, ” Kıyı savunma sistemlerinde ATMACA füzesinin ana silah olarak kullanılacağını, ama ÇAKIR’ında bu sistemin parçası olarak, küçük hedeflere hücumbot gibi, SİDA’lar gibi hedeflere angaje olabilecek bir mühimmat olarak kıyı savunma sistemiz içinde yer alacak. “ ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here