Avrupa Birliği, KONGSBERG’in Füze Üretim Kapasitesini Artırıyor

0
49

Avrupa Birliği (AB), ASAP programı kapsamında Norveç firması Kongsberg Defence & Aerospace’in (KONGSBERG) füze üretim kapasitesini artırmak için 640 milyon Norveç Kronu yatırım yapma kararı aldı.

Avrupa’daki güvenlik durumu, mühimmat ve füzelerin mevcudiyetini ve tedarikini sağlama ihtiyacını artırdı. Geçtiğimiz yıl, Avrupa Komisyonu, endüstrinin mühimmat ve füze üretim kapasitesini geliştirme kabiliyetini desteklemek için Avrupa Mühimmat Üretim Destekleme Yasası (ASAP) programını başlattı.

Son yıllarda KONGSBERG, bu yaz Kongsberg şehrinde açılacak olan yeni bir füze fabrikası yatırımı gibi üretim kapasitesini artırmaya yönelik çeşitli yatırımlar yaptı. AB ve Norveç’in desteğiyle kapasite daha da artırılacak.

KONGSBERG’in yatırımı, yeni füze fabrikasında kapasiteyi artıracak ekipman ve makinelerin yanı sıra sensör bileşenleri için üretim kapasitesini de artıracak yeni bir tesis içeriyor. Buna ek olarak, tedarik zincirini güçlendirmek için yatırımlar yapılacak.

Norveç firması tarafından üretilen Deniz Taarruz Füzesi (NSM), şu anda 11’i NATO ve AB üyesi olmak üzere 14 ülke tarafından kullanılıyor. Bu yeni yatırımlar, tedarik ve hazır olmayı sağlamak için daha da esnek bir füze ekosistemi geliştirerek Avrupa sınırları boyunca NSM üretimi konusunda işbirliğini güçlendirecek.

NASAMS, KONGSBERG ve Raytheon tarafından geliştirilen bir orta menzilli hava savunma sistemidir. Dünyanın ilk operasyonel Ağ Merkezli Kısa ila Orta Menzilli Kara Tabanlı Hava Savunma Sistemi (GBAD) olma özelliğine sahiptir ve dünya çapında birçok ülkeye teslim edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here