Avrupa ülkeleri Ukrayna’ya 1 milyon drone teslim etmeyi planlıyor

0
70

Letonya ve Birleşik Krallık tarafından öncülük edilen bir dizi Avrupa ülkesi, Rusya ile savaşının üçüncü yılına yaklaşırken Ukrayna’ya bir milyon drone üretmek ve tedarik etmek için bir koalisyona katıldı.

Letonya ilk olarak geçen ay koalisyonu öncülük edeceğini duyurmuştu. Baltık ülkesi, Ukrayna, Hollanda, Litvanya, Estonya, İsveç, Danimarka ve Almanya ile projeyi geliştirmek için bir niyet mektubu imzaladı.

Dronların teslimatı için bir zaman çizelgesi belirtilmedi ve bu sayının ne zaman karşılanacağı belirsizliğini koruyor. Avrupa Birliği, Ukrayna’ya Mart 2024’e kadar bir milyon 155 mm’lik top mermisi sağlama hedefine ulaşamayacağını geçen ay kabul etmek zorunda kalmıştı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Münih Güvenlik Konferansı’na uzaktan yaptığı bir konuşmada Ukrayna’nın geçen yıl 300.000 dron ürettiğini ve silahlı kuvvetlerinin ayrıca 60 İHA saldırı biriminden oluşan bir “Dron Ordusu” kurduğunu söyledi.

Saldırı birimlerinin, “Rus kara savaşı teçhizatı dahil olmak üzere, 14.270 hedefi imha” ettiğini iddia etti.

Ayrıca, Ukrayna’nın düşman saldırısında seyir füzesi rota verileri toplamak için kullandığı “Neon” adlı bir sistem olduğunu söyledi.

Son zamanlarda, Ukrayna İnsansız Deniz Araçları Rus savaş gemilerine karşı yıkıcı etki meydana getirdi.

Ukrayna askeri istihbaratı, özel harekat biriminin Magura V İnsansız Deniz Araçları (İDA) Ropucha sınıfı çıkarma gemisi Cesar Kunikov’u batırdığını iddia etti. Bir CNN haber kanalı Ukrayna dron operatörüne dayandırdığı bir haberde Cesar Kunikov amfibi gemisini batırmak için 10 Magura İDA kullanıldığını, bunlardan altısının doğrudan gemiyi çatıştığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here