Son 60 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Almanya‘da bugüne kadar en az 156 kişi hayatını kaybetti. Hastanelerde yüzlerce yaralının tedavisi devam ederken, kayıp olan ya da ulaşılamayan yüzlerce kişinin aranmasına devam ediliyor.

Sel felaketinin bilançosunun ağırlaştığı Belçika’da 27 kişinin yaşamını yitirdiği haber verilirken, yağmurun etkili olduğu Avusturya’da da su taşkınlıkları yaşandı, en az 2 kişi yaşamını yitirdi.

Merkel incelemelerde bulundu

Çok sayıda yerleşim biriminin sular altında kalarak adeta yok olduğu Rheinland-Pfalz eyaletinde incelemelerde bulunan Başbakan Angela Merkel, selde evlerini ve iş yerlerini yitirenlere derhal ve koşulsuz mali yardım yapılacağını açıkladı.

Çarşamba gününden bu yana aralıksız çalışan kurtarma ekiplerine teşekkür eden Merkel, Alman halkına da gösterdiği dayanışma için teşekkür etti.

Bölgede yaptığı konuşmada duygulandığı dikkat çeken Merkel, “Gördüklerimi ifade edebilecek Almanca kelimeleri bulmakta zorlanıyorum. İnanılmaz, ürkütücü bir manzara” şeklinde konuştu. Selin boyutu ve iklim değişimi arasında bir bağlantı olduğunu söyleyen Merkel, çevre poltikalarının değiştirilmesi için kaybedilecek zaman olmadığını ifade etti. Selden etkilenen Rheinland-Pfalz ve Kuzeyren Vestfalya eyaletlerinin hükümetleri ile sürekli istişarede olduğunu ve hükümetinin her türlü yardımı bürokratik engel çıkarmadan yapacağını belirten Merkel, önümüzdeki ay başında bölgeyi yeniden ziyaret ederek, yeniden yapılanma çalışmalarını yerinde izleyeceğini de açıkladı.

300 milyon Euro ayrıldı

Maliye Bakanı Olaf Scholz, acil yardım olarak 300 milyon Euro ayrıldığını açıklarken, yıkılan evlerin, cadde ve köprülerin yeniden inşa edilebilmesinin yılları bulacağını ve milyarlar gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de Cumartesi günü Kuzeyren Vestfalya eyaletinde selden etkilenen bölgede incelemelerde bulunmuş ve “Bu felaketin yol açtığı zararı ancak toplum olarak birlikte kapatabiliriz” demişti.

Laschet’e tepki

Bu arada Kuzeyren-Vestfalya Başbakanı ve Hıristiyan Birlik partilerinin federal başbakan adayı Armin Laschet’in, Steinmeier’in felaket bölgesini ziyareti sırasında kameralara yansıyan görüntüleri büyük tepkiye neden oldu. Laschet‘in, Steinmeier’in taziye mesajı verdiği sırada arka planda bazı kişilerle şakalaşarak kahkahalar atması, Alman basınında “Almanya ağlarken, Merkel’in koltuğuna aday Laschet gülüyor” yorumuna neden oldu. Laschet, Twitter üzerinden yayınladığı mesajda yaşanan durumun “uygunsuz” olduğunu belirterek özür diledi.

Kayıpları arama çalışmaları devam ediyor

Öte yandan afet bölgelerinde elektrik ve suların hala kesik, telefon hatlarının ise kullanılamaz halde olduğu, aynı şekilde çok sayıda yol ve tren hattının da kapalı bulunduğu haber verildi. Kayıp olan yüzlerce kişiyi arama çalışmalarına sivil savunma birliklerinin yanı sıra askerler de katılırken, kurtarma ekiplerinin felaket mağdurlarına su ve gıda maddesi dağıttığı öğrenildi.

Avusturya’da can kayıpları

Almanya’daki yağmurların durması ile sular geri çekilmeye başlarken, komşu Avusturya’dan olumsuz görüntüler gelmeye başladı. Nehirlerin taşması sonucu ülkenin kuzeyindeki birçok kasaba ve köyü su bastı. Turizm beldesi olarak tanınan Berchtesgaden bölgesinde etkili olan sel felaketinde en az iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gün boyunca yağmurların azalarak, su seviyesinin düşmeye başlamasına rağmen tehdidin henüz devam ettiği belirtiliyor. 

Belçika’da yas

Belçika hükümeti, ülkede bugüne kadar yaşanan ve en az 27 kişinin öldüğü en büyük sel felaketinde hayatını kaybedenler için 20 Temmuz Salı gününü “ulusal yas günü” ilan etti.

Betonlaşma ve yanlış ağaçlandırma

Yaşanan sel felaketi ile ilgili yapılan analizlerde, Almanya, Belçika ve Avustutya’da yaşanan ölümlerin büyük bölümüne, normalden 20 kat daha fazla yağan yağmura paralel, betonlaşma ve yanlış ağaçlandırma nedeniyle suyu çekmeyen toprağın suları kısa sürede yükseltmesi neden oldu. Nehirlerin taşması ve sel sularının yarattığı heyelan evlerin kiler ve alt katlarını su altında bırakırken, kendileri yerine, arabalarını kurtarmaya çalışanlarının heyelana kapılması da can kayıplarının artmasında etkili oldu.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here