Lübnan Genel Kurmay Başkanı General Joseph Aoun, ülkedeki durumun giderek kötüleştiğini, mali krizin siyasi ve sosyal gerilimleri tetiklemsiyle kaosun tırmanacağını söyledi.

General Aoun, ordunun resmi Twitter hesabından ordu personeline yaptığı paylaşımda, “Bu dönemde sorumluluğumuz büyük, ulusun güvenliğini ve istikrarını korumamız, kaosu önlememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Joseph Aoun,un açıklaması Sünni siyasetçi Saad al-Hariri’nin hükümet kurma çabalarını terk ederek Lübnan’ı daha derin bir krize sürüklemesinin ardından geldi.

Herkes askeri kurumun ülkede hala etkili tek kurum olduğunu biliyor “ diyen General Aoun, personel ve ailelerinin iyi bir yaşamın temellerini sağlama kaygısıyla yaşadığı bir dönemde ordunun sorumluluğunun büyük olduğunu söyledi.

Lübnan’ın para birimi dolar karşısında değerinin %90’ından fazlasını kaybetti, askerlerin alım gücü düşmesiyle güvenlik güçlerinde hoşnutsuzluk giderek arttı. Personel geçinebilmek içi ek iş yaparken, bazı personel işten ayrıldı.

Hariri’nin perşembe günü yaptığı açıklamanın ardından Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde başlayan protestolarda, yolları trafiğe kapatılarak lastik ve çöpler yakılmıştı. Protestocular ile ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarada bazı askerler yaralanmıştı.

Lübnan, Dünya Bankasının tarifiyle, ülke tarihinin en derin bunalımlarından biri olarak adlandırılan ekonomik bir çöküşün sancılarını yaşıyor.

Kaynak: Reuters

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here