ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), Avustralya’nın Yabancı Askeri Satış (FMS) mekanizması kapsamında 20 Lockheed Martin M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) talep ettiğini duyurdu.

Ajans, satışın hala ABD Kongresi onayına bağlı olmasına rağmen 20 M142 fırlatıcı ve ilgili teçhizatın 385 milyon ABD Doları değerinde olduğunu söyledi.

M142 fırlatıcılarına ek olarak, 30 adet M30A2 Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemini (GMLRS); Duyarsız Mühimmat Tahrik Sistemlerine (IMPS) sahip 30 adet Alternatif Savaş Başlığı (AW) kapsülü; 30 adet M31A2 GMLRS IMPS’li üniter yüksek patlayıcı kapsüller, 30 adet XM403 Genişletilmiş Menzilli GMLRS AW bölmeleri, 30 adet EM404 ER GMLRS Üniter bölmeler ve on adet M57 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS).

HIMARS sistemi 227 mm güdümlü roketlerle donatıldığında 70 km’nin üzerindeki mesafelerde tehditlere karşı koyabilir. ATACMS yeteneği ise potansiyel menzilini 300 km’ye çıkarır.Sistem Lockheed Martin C-130 nakliye uçakları gibi orta hava nakliye uçakları tarafından taşınabilir.

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri, ABD Ordusunun Hassas Saldırı Füzesi (PrSM) programı kapsamında HIMARS için daha uzun menzilli bir silah geliştiriyor.Bu kapsamda Canberra hükümeti 2021 yılında PrSM’nin öldürücülüğünü, menzilini ve hedef katılımını artırmaya yardımcı olmak için 54 milyon ABD Doları katkıda bulunmayı kabul etti.

PrSM’nin nihai özellikleri henüz kesinleşmedi, ancak bir prototip füze, Mayıs 2021’de New Mexico’daki White Sands füze test merkezinde yaklaşık 400 km’lik bir menzile ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here