Avustralya’nın AUKUS anlaşması kapsamında ABD’den 5 adet Virginia sınıfı nükleer denizaltı satın alacağı iddia edildi. AUKUS anlaşmasına imza atan üç ülke lideri 13 Martta ABD’de bir araya gelecek. 

Bloomberg’in haberine göre, Başkan Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, önümüzdeki hafta, ABD-UK-Avustralya denizaltı ortaklığı AUKUS’un geleceğiyle ilgili planları ele almak üzere 13 Mart’ta California’nın San Diego kentinde bir araya gelecekler.

Reuters’in haberinde, Washington, Canberra ve Londra arasındaki tarihi savunma anlaşmasının bir parçası olarak, Avustralya’nın 2030’larda en az beş adet ABD yapımı Virginia sınıfı nükleer denizaltı satın alması beklendiğini iddia etti. 

Avustralya basını inşa edilecek ilk nükleer denizaltıların yurt dışında inşa edilebileceğini ancak federal hükümet denizaltıların Avustralya’da  inşasını istediğini belirtti. Yerel iş imkanları oluşturacağı düşünülen anlaşma, Dışişleri Bakanı Penny Wong tarafından “son derece faydalı” olarak nitelendi.

Canberra hükümeti nükleer güçlü denizaltı filosuna ilişkin planları belirsizken, Amerikan Donanması Virginia sınıfı saldırı denizaltılarının Avustralya limanlarında konuşlandırılabilmesi ve bakımın yapılabilmesine odaklanmış durumda. 

ABD Donanma Bakanı  Carlos del Toro’nun geçen ay yaptığı açıklamalarda, ABD-İngilter-Avustralya denizaltı ortaklığı olarak adlandırılan AUKUS ile ilgili Asya-Pasifik bölgesindeki tüm denizaltı faaliyetleri, inşa edebilme ve tamir görevlerine karşılayacak bir denizaltı merkezi kurmak istediklerini söylemişti. 

ABD Deniz Kuvvetleri gemi onarım dönemleri için Filipinler ve Singapur tersanelerine değerlendirdiğini belirten Del Toro, Şubat ayında Filipinler ile anlaşmasını genişlettiğini açıkladı. 

AUKUS anlaşması hakkında dosya haberimiz C Savunma Dergiden okuyabilirsiniz.

C Savunma Dergi Eylül sayısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here