Rusya, 9 Mart sabahının erken saatlerinde Ukrayna genelinde geniş kapsamlı füze ve insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda en az onbir kişi öldü yedi kişi yaralandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, fırlatılan 81 füzenin 34’ünün düşürüldüğünü açıkladı.  

Ukrayna Savunma Bakanı Valery Zaluzhny, Rusya’nın 81 füze fırlattığını ve bunların 34’ünün düşürüldüğünü açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre Rusya Ukrayna’ya 28 adet Kh-101/Kh-555 hava tabanlı seyir füzesi, 20 adet Kalibr deniz tabanlı seyir füzesi, 6 adet X-22 hava tabanlı seyir füzesi, 6 adet Kh-47 “Kinzhal” hava tabanlı seyir füzesi, 8 güdümlü hava füzesi ( 2K-31P, 6 X-59) ve 13 adet S-300 uçaksavar güdümlü füze fırlatıldı.Füze saldırısı çok sayıda “balon ve sahte radar yansıtıcıları” ile birlikte gerçekleşti. 

Savunma Bakanlığı saldırıya sekiz İran yapımı Shahed-136/131 kamikaze insansız hava aracınında katıldığını ekledi.

Rusya’nın onaltıncı kitle füze saldırısı ayalardır gerçekleştirdiği en büyük saldırı olarak gösteriliyor. Ekim ayından bu yana Rusya’nın Ukrayna’ya karşı düzenlediği saldırıda ülkenin kritik enerji altyapısının %40’ına ciddi zarar verdi.

En son hedeflenen saldırıda Kyiv, Lviv, Mykolaiv, Odesa, Zhytomyr, Ivano-Frankvivsk, Zaporizhzhia, Vinnytsia, Kirovohrad, Dnipropetrovsk ve Kharkiv oblastlarında kaydedildi.

“Zor bir gece oldu” diyen Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, saldırılarda sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Zelensky, Rusya’nın “ukraynalıları tehdit etmek için kullandığı acınası taktiklerine” tepki göstererek, “işgalciler sadece sivilleri korkutabilir” dedi.

Rusya, 16 Şubat’ta yapılan saldırıda 32 füze, 10 Şubat’ta ise toplam 71 füze fırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here