Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, ABD yapımı M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve Norveç’ten Deniz Saldırı Füzeleri (Naval Strike Missile-NSM) alacaklarını duyurdu.

Savunma Bakanı, Avustralya Silahlı Kuvvetleri birlikleri fırlatıcılar, füzeler ve eğitim roketleri dahil olmak üzere 20 kara konuşlu uzun menzilli, karadan yüzeye Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ile donatacağını söyledi. 

M142 fırlatıcılarına ek olarak, 30 adet M30A2 Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemini (GMLRS); Duyarsız Mühimmat Tahrik Sistemlerine (IMPS) sahip 30 adet Alternatif Savaş Başlığı (AW) kapsülü; 30 adet M31A2 GMLRS IMPS’li üniter yüksek patlayıcı kapsüller, 30 adet XM403 Genişletilmiş Menzilli GMLRS AW bölmeleri, 30 adet EM404 ER GMLRS Üniter bölmeler ve on adet M57 Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS).

HIMARS sistemi 227 mm güdümlü roketlerle donatıldığında 70 km’nin üzerindeki mesafelerde tehditlere karşı koyabilir. ATACMS yeteneği ise potansiyel menzilini 300 km’ye çıkarır.Sistem Lockheed Martin C-130 nakliye uçakları gibi orta hava nakliye uçakları tarafından taşınabilir.

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri, ABD Ordusunun Hassas Saldırı Füzesi (PrSM) programı kapsamında HIMARS için daha uzun menzilli bir silah geliştiriyor.Bu kapsamda Canberra hükümeti 2021 yılında PrSM’nin öldürücülüğünü, menzilini ve hedef katılımını artırmaya yardımcı olmak için 54 milyon ABD Doları katkıda bulunmayı kabul etti.

PrSM’nin nihai özellikleri henüz kesinleşmedi, ancak bir prototip füze, Mayıs 2021’de New Mexico’daki White Sands füze test merkezinde yaklaşık 400+ km’lik bir menzile ulaştı.

HIMARS sistemi 2026-27 yıllarında Avustralya ordusunda envantere girmesi bekleniyor.  

Ayrıca Bakanlık, Hobart Sınıfı muhripler ve Anzak Sınıfı fırkateynlerde kullanılan HARPOON Gemi Savar füzenin yerine ABD’nin Raytheon ve Norveç’in Kongsberg firmalarının birlikte geliştirdiği Deniz Harp Füzesi ( Naval Strike Missile- NSM ) kullanmak için sözleşme imzaladı. 

Avustralya Hükümeti, Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve Norveç’ten Deniz Saldırı Füzeleri (Naval Strike Missile-NSM) için yaklaşık 1 milyar Avustralya Doları ( 681 milyon ABD Doları) harcayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here