Boeing firması Avustralya’da tasarımı yapılan ‘Loyal Wingman’ İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’ne tanıtımını gerçekleştirdi.

Avustralya Hükümeti Loyal Wingman’ İHA projesine 40 milyon dolara yatırım yaptı.İnsansız Hava Aracı (İHA) 50 yıldan bu yana Avustralya’da tasarlanan ilk uçak olarak gösteriliyor.Ayrıca proje Boeing’in ABD dışından İHA ‘lara yaptığı en büyük yatırım özelliğide taşıyor.

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) ile Boeing arasındaki işbirliğine dayalı olan proje 14 ay önce açıklanmıştı. Boeing Avustralya ekibi program oldukça hızlı ilerleterek, sistemin arkasındaki yazılım ve çalışma kavramlarını test etmek için aylardır alt ölçekli göstericiler ile uçuşlar yapıyordu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yeni projenin Avustralya’nın en değerli uçaklarını ve onları uçuran pilotları korumaya ve desteklemeye yardımcı olacağını söyledi.

‘Loyal Wingman’ projesi 100 yakın yüksek teknoloji üreten Avustralya firmasını desteklenmesine yardımcı oldu.

‘Loyal Wingman’ platformu 2 bin deniz mili (3,704 km ) menzile sahip olacak. İHA 11,7 metre uzunluğa ve değiştirilebilir burun özelliği ile farklı tipte sensörler taşıyabilecek. Burun bölümünün görevler arasında hızlı değiştirilmesi, ana gövde aynı kalırken görevin özelliğine göre yeni set eklenerek İHA’ya yepyeni yetenekler kazandıracak.Bu da farklı müşterilerin İHA’yı isteklerine göre dizayn edebilme imkanı verecek. Platform istihbarat, keşif-gözetleme ve erken uyarı gibi görevleri yapabilecek.

Askeri uzmanlar ‘Loyal Wingman’ projesinin ‘oyun değiştirici ‘ bir gücü olabileceğini öne sürüyor. Özellikle hava koluna yeni taktikleri kullanma imkanı sağlarken, zorlu görevlerde insanlı platformaların risk almasını azalttığı belirtildi.

Projede yapay zeka kombinasyonları kullanılması planlanıyor. Bu da insanlı platformlar ile beraber çalışıldığında İHA’yı bir kuvvet çapanı haline getirecek.Şu an bir çok ülkede kullanılan İHA’lar yer ünitesinden bir pilot tarafından uçuruluyor. Bu tip İHA’larda yerde pilot olmayacak İHA yapay zeka ile uçacak.

Sonuçta Boeing’in ‘Loyal Wingman’ projesi bir ABD programı değil; fakat sonuçları itibariyle ABD ve müttefik hava kuvvetlerini etkileyecek gibi görünüyor.

Boeing, ‘Loyal Wingman’ projesinin yer testlerini tamamlandıktan sonra bu yıl sonuna doğru ilk uçuşunu yapmayı planlıyor.

Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı, Boeing, Ajanslar, The drive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here