ABD Donanması Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle geçen hafta ikinci savaş gemisinin limana dönmesinin ardından gemilerdeki vaka sayısını dair güncelleme yapmayacağını açıkladı.

Savunma bakanı Mark Esper, düşmanların potansiyel zayıf alanları tespit etmek için bu bilgileri kullanabileceği endişesiyle Koronavirüs vakalarının halka duyurulmaması konusunda emir yayınlamıştı .

Donanma bilgi bürosu uçak gemisi USS Theodore Roosevelt (CVN-71), USS Kidds (DDG-100) ve diğer savaş gemilerinde önemli bir değişiklik olduğunda bilgi güncellemesi yapacak.

Uçak gemisi USS Theodore Roosevelt ve USS Kidds savaş gemilerinde mürettebatın karantinaya alınarak bütün testlerin yapıldığı ve dezenfekte çalışmalarının ardından mürettebatın gemilere geri döndüğü belirtildi.

USS Kidds (DDG-100 gemisi Pasifik’te narkotik operasyonları sırasında mürettebat arasında koronavirüs semptomları göstermeye başlayınca geri dönmüştü. USS Kidds, donanmanın Koronavirüs salgını ile görevedeyken geri dönen ikinci gemisi olmuştu. Gemide 64 mürettebatın koronavirüs testi pozitif çıktmıştı.

Gemi personeli tıbbi taramaların ardından testi negatif çıkanlar gemiden ayrılarak karantinaya alınmıştı. Geminin çalışabilmesi için gereken temel hizmetler ve temizlik için testi negatif çıkan küçük bir personel gemide kalmaya devam etti. İzolasyon ve temizlik önlemlerine ek olarak, virüsün yayılması hakkında daha fazla bilgi edinmek için gönüllü mürettebatta seroloji testi yapıldı.

ABD’nin USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemisinde görevli bir askerin yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmişti.Gemide 103 askerde daha Corona virüsü tespit edildiği, böylece uçak gemisinde Corona vaka sayısı 550’ye yükseldiği açılanmıştı.

Pentagon ve Kongrede Koronavirüsün (COVID-19) ordunun savaş hazırlığını olumsuz etkileyeceğini dair endişelerin arttığı bildirildi. Generaller uzun vadede oluşabilecek risklere karşı bir planlamanın yapılması gerektiğini söylüyor. Salgının aylarca sürebileceğine dair öngörüler, Pentagon ve Kongrede virüsün ‘ordunun savaşma hazırlığını’ ciddi şekilde etkileyebileceği tartışılıyor.

Kaynak: Military.com, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here