NASA insanlı ay yolculuğu projesi kapsamında aya İnsanlı İniş Sistemi (HLS) tasarlayan üç şirket seçtiğini duyurdu. Projenin toplam değerinin 967 milyon dolar olduğu belirtildi.

Amerikan Uzay Havacılık Dairesi (NASA), İnsanlı İniş Sistemi (HLS) üzerinde çalışan Blue Origin, Dynetics ve SpaceX liderliğindeki ekipler ile 10 aylık takvim üzerinden çalışmaya başlayacaklarını duyurdu. NASA Artemis 1 göreviyle 2024 yılında Ay’a tekrar astronot göndereceklerini açıklamıştı.

Projede en büyük pay 579 milyon dolar ile Blue Origin liderliğindeki ekibe verildi. Blue Origin takımının Ekim 2019’da kurulduğu açıklanmıştı.Ekipte Draper, Lockheed Martin ve Northrop Grumman yer alıyor. Blue Origin, Blue Moon adlı iniş sistemini tasarlarken, Lockheed Martin ise çıkış modülü üzerinde çalışıyor. Northrop transfer aşamasını oluşturuyor ve Draper de aviyonik ve ilgili sistemleri geliştiriyor.

Blue Origin liderliğindeki ekibin konsept çalışması
………………………………..

Dynetics liderliğindeki oluşum, 25’ten fazla taşeron firmayla projeden 253 milyon dolarlık pay aldı. Dynetics Ocak ayında HLS programına teklif verdiğinde, ortak olarak Sierra Nevada Corporation firmasını göstermişti. Dynetics tasarımı, hem yüzeye inip hem de yörüngeye yükselebilen tek modülden oluşuyor.

Dynetics liderliğindeki oluşumun Konsept tasarımı
……………………………

HLS projesinin üçüncü firması Space X ise HLS projesinden 135 milyon dolar değerinde pay aldı. SpaceX projeye geliştirdiği ‘Starship’ aracı ile katılıyor. Starship uzay aracı ve Super Heavy roketi (topluca Starship olarak anılır), mürettebatı ve yükü Dünya yörüngesinden, Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımak için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir taşıma sistemidir.

Space X Starship aracı
………………………………….

Projeyi kazanan üç firma iniş için gereksinimleri tanımlamak ve konseptlerini geliştirmek için NASA ile çalışmaya başlayacak.

Amerikan Uzay Havacılık Dairesi (NASA), Artemis 1 göreviyle yeniden Dünya’nın uydusuna astronot göndereceklerini açıklamıştı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine Temmuz 2019’da yaptığı açıklamada, Mars’ın keşfedilmesi projesinde test yüzeyi olarak Ay’ın güney kutbunda buzulların yer aldığı bölgeye ayak basmak istediklerini söylemişti. Bridenstine, “Ay’da buzulların yer alması, içmek için su ve soluyacağımız hava anlamına gelir. Ayrıca suyu roket yakıtı olarak kullanacağız.” diye konuştu.

NASA Başkanı Artemis görevinde Ay’daki kaynakları kullanarak sürdürülebilir bir döngü oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

NASA’nın astronotları Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 göreviyle Dünya’dan fırlatılarak 20 Temmuz 1969’da Ay yörüngesine inmişti.

Kaynak: SpaceNews, NASA, SpaceX, Dynetics

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here