Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile BMC arasında 8×8 Tank Taşıyıcısı tedariki ve Entegre Lojistik Destek Paketi’ne yönelik sözleşme imzalandı.

BMC Taktik Tekerlekli Araçlar Ailesi’nin en büyük ferdi olan “8×8 Tank Taşıyıcısı” ilk defa yurtdışında bir kullanıcı tarafından siparişi verilmiş oldu.

Araç römorku ile birlikte 125 ton katar yüklü ağırlığında, 70 ton net taşıma kapasitesindedir. Çekici araç, römork üzerine arızalı tankı çekebilmek için 70 ton kapasiteli çekme vinci ve ayrıca kendini kurtarma vinci ile donatılmıştır.

Römorku ile birlikte %30 dik meyile tırmanabilmekte ve 75 cm derinliğindeki sudan geçebilmektedir. Max hız 90 km/h’dir. Tam dolu yakıt tankları ile 950 km yol katedebilmektedir.

Çekici, kendi başına %60 dik meyile tırmanabilmekte, %30 yan meyilden geçebilmektedir. Aracın üzerinde 620 Beygir gücünde 2720 Nm tork kapasiteli dizel motor ve buna uyumlu 7 ileri 1 geri vitesli tam otomatik şanzıman bulunmaktadır.

Süspansyon sistemi parabolik yaylar ve viraj denge çubuğu ile donatılmıştır. Dingilleri rijit tiptedir. Fren sistemi havalı ve kampanalı tip olup, EBS sistemi bulunmaktadır. Ayrıca motor freni ve retarder yavaşlatma sistemi bulunmaktadır.

Sürücü kabini için modern Tuğra Kabini esas alınarak, 4 noktadan süspansiyonu ile sınıfının en genişlerinden olup aynı anda 4 kişi oturabilmektedir. Ayrıca 2 adet yatak bulunmaktadır. Kabin içi ek ısıtma sistemi ve klima ile donatılmıştır. Römorkunda 1 adet Tankı veya 2 adet Zırhlı Muharebe aracını taşıyabilmektedir. Römorkta hidrolik süspansiyonlu pendular akslar bulunmaktadır.

Tank aşıyıcı araçlar başta Altay Tankı olmak üzere M60 Tankı, Fırtına Obüsü, Leopard Tankı, Zırhlı Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı ve her türlü askeri ve sivil araçların etkin şekilde taşınması için üretildi.

BMC 8×8 Tank Taşıyıcı Araç’ın 72 adeti Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Kasım 2019’da teslim edilmişti.

Kaynak: BMC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here