Savunma Sanayii Başkanlığı ASELSAN’ın ürettiği 1300’den fazla Yazılım Tabanlı Telsizin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiğini açıkladı.Telsizlerin Pakistan, Ukrayna, Azerbaycan, Endonezya gibi ülkelere ihraç edildiği bildirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı duyuruda “Savunma sanayii teslimatlara devam ediyor. Aselsan’ın ürettiği 1300’den fazla yazılım tabanlı telsiz daha TSK’ya teslim edildi. Sırt, araç ve sabit tipteki telsizlerle TSK’nın ortak milli kriptolu, elektronik harp korumalı, yüksek hızlı telsiz veri ağı ihtiyacını karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Demir açıklamasına şöyle devam etti: ” Türkiye, geliştirdiği Yazılım Tabanlı Telsizleri ile kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasındaki yerini almıştır. Ülkemiz son teknolojik yapıya sahip Yazılım Tabanlı Telsizlerini Pakistan, Ukrayna, Azerbaycan, Endonezya gibi ülkelere ihraç ederek, bu telsiz ailesiyle dünyada önemli ihracatçılardan biri olmayı başarmıştır.”

HF Telsiz Ailesi, Kara, Deniz ve Hava Platformlarında, güvenilir ve emniyetli haberleşme imkanını Yazılım Tabanlı Telsiz teknoloji alt yapısı kullanılarak ASELSAN tarafından üretilmektedir.

Güncel NATO STANAG’ları ve Askeri Standartlarla en gelişmiş HF teknolojileri kullanılarak ufuk ötesi ses ve veri haberleşmesi sağlanmaktadır.

Yüksek işletim gücü ve yazılım tabanlı mimarisi ile telsizlere kolaylıkla yeni özellikler eklenebilmektedir. Dahili sayısal kripto modülü ile HF telsizler kullanıcılarına güvenli haberleşme imkanı sunmaktadır.

Dahili modem, 75 bps’dan 12800bps’a kadar farklı HF kanal koşullarında kullanılabilecek sayısal haberleşme hız seçenekleri sunmaktadır.

Kaynak: SSB, ASELSAN

https://www.aselsan.com.tr/Yazilim_Tabanli_HF_Telsiz_Ailesi_3626.pdf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here