Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onayladığı plan çerçevesinde 15 bin askerin katıldığı tatbikatın başladığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onayladığı plana göre, askeri tatbikata başlanıldığı bildirildi. 15 bin askerin görev yaptığı tatbikatta ayrıca yaklaşık 300 tank ile zırhlı araç, yaklaşık 400 farklı füze ile top sistemi, 50 uçak ve helikopter ile insansız hava araçları yer alıyor.

Tatbikat kapsamında komuta yönetimi, muharebe hazırlığı test edilirken, Füze ve Topçu Birlikleri, hava unsurları, Özel Kuvvetler arasındaki muharebe koordinasyonunu değerlendirilecek. Ayrıca yasadışı silahlı grupların provokasyonlarını önlemek ve karşı eylemle teröristleri etkisiz hale getirmek için eğitimler gerçekleştirilecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onayladığı plana göre icra edilecek tatbikat, 20 Mayıs’a kadar sürecek.

Azerbaycan, son günlerde Azerbaycan ve Ermenistan sınırında yükselen tansiyona ilişkin açıklama yapmıştı. Azerbaycan, sınır birliklerinin iki ülke sınırında konuşlandığını ancak bu durumun karşı tarafta rahatsızlık oluşturduğunu aktardı.

Erivan yönetimi ve Ermenistan basını, Azerbaycan birlikleri Ermenistan topraklarına girdiğini iddia etti. İddiaya Azerbaycan sınır birlikleri konuşlandırmasıyla cevap vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here