Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Emniyet Genel Müdürlüğü’ne FAZ-2 versiyon ikinci ATAK helikopterinin teslim edildiği açıkladı.

SSB Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki hakimiyetini artırmak için üretmeye hız kesmeden devam ediyoruz.Emniyet Genel Müdürlüğü’ne T129 ATAK helikopteri FAZ-2 versiyonun ikincisini teslim ettik.” İfadelerini kullandı.

ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonun ilk teslimatları Kara Kuvvetler ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 17 Şubat’ta yapılmıştı.

Polis Özel Harekat birimleri özellikle Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere terörle mücadelede önemli görevler üstleniyor. Jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile de kimi zaman ortak harekat düzenleyen Emniyet güçleri sahada sıcak çatışmaya da giriyor.Bugüne kadarki süreçte Özel Harekat polisleri eğer bir sıcak çatışmaya girerse, Jandarma ya da Kara Kuvvetleri Komutanlığından ATAK talebi oluyordu. Yeni dönemde Emniyet bizzat kendi taarruz helikopterleriyle operasyonlar düzenleyebilecek.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-1 ek olarak FAZ-2’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here