Hamas ve Mısır devlet televizyonu, İsrail ile Cuma gecesi TSİ 2.00’den itibaren Gazze Şeridi’nde çatışmalara son verileceğini açıkladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada da güvenlik kabinesinin Mısır’ın önerdiği “karşılıklı ve koşulsuz” Gazze ateşkesine oybirliğiyle onay verdiğini; ancak uygulama saatinin henüz kararlaştırılmadığı belirtildi.

ABD başkanı biden, İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ile mısırlı yetkililerin, kendilerini gazze de ateşkes sağlandığını dair bilgiledirildiğini acıkladı.

Ateşkesin ne zaman başlayacağı resmi kanallardan açıklanmadı, ancak İsrail devlet yayın kurumu Kan çatışmaların derhal duracağını belirtirken, diğer İsrail televizyon kanalları ateşkesin Cuma sabah 2.00’den itibaren yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Hamas, ateşkesin “karşılıklı ve eş zamanlı” olacağını söyledi. Hamas lideri İsmail Haniye’nin Reuters haber ajansına konuşan basın danışmanı Tahir El Nunu, ”İşgalci de (İsrail) aynısını yaptığı sürece Filistin direnişi bu anlaşmaya uyacaktır” dedi.

Mısır devlet televizyonu da Kahire’nin arabuluculuğunda Gazze’de ateşkesin sağlandığını duyurdu. Haberin göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, ateşkesin korunması için İsrail ve Filistin topraklarına iki güvenlik heyeti gönderilmesi talimatı verdi.

Bu duyurulardan birkaç dakika sonra, ateşkes için geri sayım sürerken taraflar arasında yeniden gerilimin tırmandığı haberleri geldi. Reuters muhabiri, İsrail sınırında yaşayanları roketler konusunda uyaran sirenlerin çaldığını ve Reuters Gazze’ye hava saldırısı sesi duyulduğunu bildirdi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here