Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını, meşru askeri hedeflerin yok edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklama, operasyonda siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği bildirildi.

Açıklamada, “(Karabağ’da) Uygulanan tedbirler hakkında Rus Barış Gücü Komutanlığına ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi Yönetimine bilgi verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan Ordusu birimleri tarafından Hocavend Rayonu bölgesinde Azerbaycan topraklarındaki Ermeni silahlı kuvvetlerinin P-18 radar istasyonu Spike NLOS Füzesi ile tahrip edildi.

Spike Non-Line-of-Sight (NLOS) füzesi, özellikle tanksavar ve taşınabilir füze sistemleri için kullanılan bir tür füzedir. Spike ailesinin bir üyesi olan bu füze, farklı tipteki hedeflere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir ve kullanıcılara yüksek hassasiyet ve menzil sağlar.Spike NLOS, uzun menzile sahip bir füzedir ve hedeflerine kilometrelerce uzaklıktan ulaşabilir.

Karabağ’da Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı polis şehit oldu.

Karabağ’da yasa dışı Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı polisin şehit olduğu bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisinden yapılan ortak açıklamada, Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunun 58. kilometresinde, Azerbaycan Otomobil Yolları Devlet Ajansına (Azerotoyol) ait kamyonun mayının üzerinden geçtiği kaydedildi.

Geçiş anında meydana gelen patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, olay yerine giden polis aracının da saat 04.30 sıralarında başka bir mayının üzerinden geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, yasa dışı Ermeni güçlerce döşenen mayının infilak etmesi sonucu 4 polis memurunun şehit düştüğü ve terör eylemi olarak nitelendirilen olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi, Karabağ’daki yasa dışı Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu Azerotoyol çalışanı 2 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here