Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT), yerli imkanlar ile üretilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı MEMATT’ın Azerbaycan’a ikinci kafile teslimatı tamamlandı. ASFAT tarafından üretilen 5 uzaktan kumandalı mayın temizleme aracı MEMATT Azerbaycan’a teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Bakanlığımız bağlısı ASFAT tarafından üretilen uzaktan kumandalı mayın temizleme aracı MEMATT’ın Azerbaycan’a ihracı sürüyor. 5 araçtan oluşan ikinci parti teslimat da tamamlandı. Böylece bugüne kadar toplam 7 MEMATT aracı kardeşlerimize teslim edilmiş oldu. Hayırlı olsun.” ifadeleri yer aldı.

AFSAT ve özel sektör birlikteliği ile 2’nci Ana Bakım fabrikasında Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı geliştirildi. Araç, 500 metre uzaktan kontrol edilebiliyor.Zincirli ve parçalayıcı aparat entegreli şekilde görev yapıyor.

Özgün bir tasarımla geliştirilen araç, anti-personel mayınları etkisiz hale getirerek aynı zamanda sahada mevcut bitki örtüsünü temizleyecek şekilde dizayn edildi.

Balistik zırhla güçlendirilen gövde ve aparatlar sayesinde her türlü arazide başarıyla görev yapabilme kabiliyetine sahip araç, saha performansı, süratli parça değişimi, çoklu aparat kullanımı açısından emsallerine oranla üstünlükler taşıyor.

Türk Savunma Sanayi şirketi ASFAT. Askeri fabrika ve tersanelerin 30 yılı aşkın tecrübesini Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanında ekonomik güce dönüştürmek amacıyla 2018 yılında kısa adı ASFAT olan Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi kuruldu.

Kaynak: MSB

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here