BMC Power’ın tank motoru BATU’nun ilk çalıştırma görüntüleri yayımlandı

0
2059

Geçtiğimiz günlerde BMC POWER, ALTAY tankı güç ünitesi için geliştirilen 1500 beygir gücündeki ilk motoru başarıyla çalıştırmıştı.Bugünde yerli motor BATU’nun ilk çalıştırma görüntüleri yayımlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Savunma sanayiimiz motor teknolojisinde de emin adımlarla hedeflerine ilerliyor. Tank, muhtelif zırhlı araç ve makinalar için BMC Power tarafından geliştirilen 1500 beygir gücündeki ilk motorumuz BATU’nun ateşlemesi başarılı şekilde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

BMC POWER tarafından 29 Nisan’daki açıklaması şöyle: “BATU Güç Grubu Projesi kapsamında geliştirilen motorun 1500 HP güç sağlaması, çapraz tahrikli transmisyonun yüksek tork aktarım kabiliyetine sahip olması, soğutma grubunun düşük silüetli araç yapısında yüksek verimle çalışması, kontrol ünitesinin fonksiyon çeşitliğinin fazla olması ve topyekün güç grubumuzun ALTAY tankının bütün çalışma koşullarında tankımıza kesintisiz güç sağlayacak şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda motor ilk çalıştırması Nisan 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirilen BATU projesi BMC Power Test Merkezi’ndeki test ve kalifkasyon çalışmaları ile devam etmektedir. Ticarileşme takvimi 2024 yılı olarak hedeflenmiştir.”

Basına yansıyan haberlerde, ALTAY tank projesinde,  motor ve şanzıman gibi kritik parçalarla ilgili büyük sorunlar’ yaşadığı belirtilmişti.Batı ülkeleri özellikle Almanya, Türkiye’de meydanan gelen siyasi gelişmelerden dolayı kritik teknolojiyi paylaşmak konusunda isteksiz davranıyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretim anlaşması, 9 Kasım’da düzenlenen törenle Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında imzalandı.Anlaşma ile ilk etapta BMC, 250 adet ALTAY Ana Muhabere Tankı üretecek.

İlk ALTAY tankı, proje takvimi için gerekli şartların tamamlanması müteakip 18 ay sonra teslim edilmesi planlanmıştı. T1, T2 ve T3 olmak üzere üç ayrı konfigürasyonda üretilecek olan tankın T1 versiyonunda ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemine ve Roketsan üretimi ERA zırha sahip olacak. ALTAY-T2 versiyonu Geliştirilmiş Zırh Sistemi, Tecrit Edilmiş Gövde Mühimmat Konfigürasyonu, Lazer Güdümlü Tank Topu Atış Yeteneği, Mürettebat Eğitim Modu ve Mobil Gizleme Ağı – İz Yönetimi yeteneklerine sahip olacak. ALTAY’IN T3 modeli ise İsansız kule Sistemine sahip olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here