HMS Severn, Kraliyet Donanması'na ait nehir sınıfı bir açık deniz devriye gemisi. Adını Severn Nehri'nden alan gemi, 56 yıl sonra adını ilk taşıyan gemi oldu.

Fransa’nın abluka tehditi üzerine İngiltere’ye bağlı Jersey adasına Kraliyet Donanması iki açık deniz devriye gemisi gönderdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, açık deniz devriye gemileri HMS Severn ve HMS Tamar’ın deniz güvenliği devriyesi icra etmek için Jersey’e gönderildiği ve bunun ‘ihtiyati bir önlem’ olduğu belirtildi.

İngiliz basını, gemilerin İngiltere’ye yaklaşık 85 mil uzaklıktaki adaya perşembe günü varmasının beklendiğini yazarken, Başbakan Boris Johnson‘ın Jersey Başbakanı John Le Fondre ve Dışişleri Bakanı Ian Gorst ile görüştüğü ve adaya olan ‘sarsılmaz desteğinin’ altını çizdiği ifade edildi.

Bir ablukanın tamamen haksız olacağını kaydeden Johnson’ın, önlem olarak İngiltere’nin durumu izlemek için iki devriye gemisi göndereceği, İngiltere ve Jersey hükümetlerinin bu konuda yakın çalışmaya devam edeceğini vurguladığı aktarıldı.

Gerginlik, Betrix sonrası imzalanan İngiltere-AB Ticaret Analaşması kapsamında, kendi sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki balıkçılık faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemesiyle başlamıştı.

Bunun üzerine Fransa, Jersey’nin elektriğini kesme, Fransız balıkçılar da adanın limanını ablukaya alma tehdidinde bulunmuştu.

Manş Adaları’ndan olan Jersey’nin elektriğinin yüzde 95’i yaklaşık 14 mil uzaklıktaki Fransa tarafından sağlanıyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe’nin bir temsilcisi bulunan ada, uluslararası arenada İngiltere tarafından temsil ediliyor.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here